"ГЕРБ заложи повече на амнезията на българските граждани, но това явно не е печелившият ход."
Така президентът Румен Радев коментира в сряда решението на Народното събрание да отхвърли проектоправителството с премиер Николай Габровски, предложено с първия мандат на ГЕРБ.
„Правителството „Габровски” има много добри експерти и важни приоритети, но липсват политическата физиономия и политическата отговорност. Това правителство се явява посредник между партия ГЕРБ и българските гражданите. Не е сега моментът да гледаме посредници, хората искат да видят ясна политическа отговорност”, добави той.
По думите му претенцията за власт трябва да върви и с политическа отговорност.
"Не се меся в състава на чужди правителства, нито дължа някакви обяснения към тях", продължи още Радев на въпрос как ще отговори, че предложеният кабинет е бил на Борисов, Пеевски и Радев.
След като имало в този състав министър от коалиционното правителство от ПП (Драгомир Заков-бел-ред.), означало ли това, че то е на ГЕРБ, ДПС и "Продължаваме промяната" добави той.
Радев реши и по собствено желание да коментира темата, която в момента се насаждала от политици, че "има еднолична президентска власт", не приемал това.
"Народните представители, които са се клели в Конституцията, нека се ръководят от нея и да не я нарушават. Няма еднолична президентска власт, има неспособност на партиите да съставят правителство. Конституцията много ясно казва, че когато партиите не могат да съставят правителство, президентът е длъжен с указ да назначи служебно правителство. Това е конституционно определен инструмент и всеки, който говори противното, застава против Конституцията и руши доверието в нея и в собствената си политическа партия", обяви Радев, чиито служебни правителства в последните две години управляват по-дълго, отколкото редовен кабинет.
Той даде и кратка аргументация защо е наложил вето (очаквано) на Изборния кодекс.
"Знаете, че машинното гласуване преодоля един от големите недостатъци на нашия изборен процес - недействителните бюлетини. Спомогна значително да се намали и контролираният вот. Не мога да приема, че с този закон на практика се променя характеристиката на машинното гласуване. То вече не е алтернатива на гласуването с хартиена бюлетина. На практика е също гласуване с хартиена бюлетина, само че тя не е отпечатана от печатница, а от принтера на машина. Не мога да приема, че поставят партиите при различни условия - само преодолелите четири процента имат достъп до машинния вот. Този закон допуска и разкриването на тайната на вота. Не мога да допусна, че се стеснява участието на българите зад граница и че от нашия правен мир изчезва дистанционно електронно гласуване."
"Защо не ме питате кога най-сетне ще се приемат важните закони от Плана за възстановяване и развитие?"
Така той отговори на въпрос кога ще връчи втория мандат.
"Много е важно да има ясен календар на българския парламент как смята да движи законодателната дейност оттук нататък", каза още президентът от Брюксел.
Още по темата
- СЕМ, ГЕРБ и Пеевски влязоха в доклад за медийната цензура на Балканите
- Румен Радев за ракетите на САЩ срещу Русия: Опасна игра! Връщането на Тръмп дава надежда
- Нинова създава нова формация - не знае дали ще е "ляво, център, консервативно"
- 72-ма български чиновници на климатичната среща в Баку, малцина се занимават с темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни