Сериозна престрелка с реплики си спретнаха днес главният прокурор Иван Гешев и служебният правосъден министър Крум Зарков.
Това стана в рамките на обсъждането от ВСС - за неудоволствие на чугуненото мнозинство - на прословутите законови предложения за контрол над главния прокурор.
Точката бе озаглавена „Проект на решение по писмо от председателя на Комисия по правни въпроси към 48-то Народно събрание във връзка със Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс“ и бе поискано становище по проекта, който вече е в парламента.
Становището на ВСС е - о, изненада! - че „изразява резерви“ по няколко параграфа от законопроекта, включително към цялата част за механизма за разследване на главния прокурор и беше гласувано от Пленума почти единодушно.
Само Атанаска Дишева декларира, че не приема „резервите“.
Преди това обаче имаше пространно изявление на Иван Гешев - как на прицел не е той, а независимостта на съдебната власт и че „аз като главен прокурор ще направя всичко, което ми позволява българската Конституция, за да защитя независимостта на съдебната власт“.
И още:
"Анализирайки тези предложения, се колебая дали да се чувствам горд, че се прави персонален закон за една личност, т.е. - за мен, главния прокурор Иван Гешев, и за отстраняването му.
Или е тъжно за българското битие и това, което наричаме върховенство на закона и правова държава. Това дискриминация ли е или привилегия? Независимо какво е – не се допуска от българската Конституция.“
А по повод заложеното - различен всеки път върховен съдия да може да разследва обвините №1 ад хок, той каза, че "никой съдия не иска да си причини това".
Последва отговор от правосъдния министър. Той коментира и твърденията за дискриминация, както и казаното - че авторите на законопроекта трябва да си скъсат дипломите, с намек за противоконституционност. Както и - че похвални становища от Съвета на Европа имало и друг път (вчера СЕ обяви категорична подкрепа за проекта, б.р.).
„Г-н Гешев, вие смятате, че светът се върти около вас. Не сте прицел нито на този, нито на други законопроекти. Когато кажете, че някой иска да овладее съдебната власт, трябва да кажете кой – аз, Министерският съвет, Венецианската комисия, кой?!
И преди да си скъсам дипломата, да кажа: дискриминация означава едни хора да бъдат третирани различно, когато работят и живеят при еднакви условия. При еднакви условия ли, г-н Гешев, се извършва разследването срещу главния прокурор и срещу когото и да било друг? Дело с осъдително решение от ЕСПЧ, серия от мониторингови механизми, които се използват, за да не може България да се възползва изцяло от правата си и това е факт.
И всичко това виси на липсата на механизъм за разследване главния прокурор. И това е факт.
Не е вярно, че подобна подкрепа е имало и за други законопроекти, такова становище като последното на СЕ не е имало. Не губя надежда, че този въпрос ще бъде решен“.
После Гешев пък отговори, че не бил обвинявал никого и прочие. А Евгени Иванов нападна Зарков и каза, че ако такива нападки продължат, той ще напусне заседанието.
Нататък заседанието продължи горе-долу миролюбиво. Но Гешев си тръгна. Той си беше затръгвал и след като се изказа първия път, но министърът фактически го спря, за да каже гореописаното в негово присъствие.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни