Едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправено човечеството, е „дълбоката социална фрагментация“, която разкъсва страни и народи, каза председателят на Световния икономически форум Клаус Шваб във вторник, цитиран от ДПА.
„В началото на тази година сме изправени пред безпрецедентни и многобройни предизвикателства“, предупреди Шваб във встъпителното си обръщение към стотиците бизнес и правителствени лидери, събрани на елитния конклав, който той основа в Давос, Швейцария.
84-годишният Шваб заяви, че световната икономика претърпява „дълбока трансформация“ поради трайните белези от пандемията от COVID-19 и предупреди, че светът може да се превърне в „объркана мозайка от сили“.
Той каза, че се надява Давос да помогне да се спре "тенденцията към нарастваща фрагментация и конфронтация".
След двегодишно прекъсване заради COVID-19 годишната среща се върна към отдавна установената януарска програма в швейцарските Алпи, след като беше онлайн през 2021 г. и след това проведе нетрадиционна пролетна сесия миналата година.
Луксозният ски курорт Давос днес е превърнат в море от контролно-пропускателни пунктове, докато полицейски сили, събрани от цяла Швейцария, са наводнили улиците, а хеликоптери кръжат над тях, отбелязва ДПА.
Темата на 53-тата среща е „Сътрудничеството в един фрагментиран свят“.
Акцентите в програмата за вторник включват реч на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и обръщение на украинската първа дама Олена Зеленска.
Още по темата
- Руски посланик: Швейцарска мирна среща на върха за Украйна би била "безсмислена"
- Започва годишният Световен икономически форум в Давос
- Швейцарски дипломат: Китай трябва да участва в прекратяването на войната между Украйна и Русия
- Зеленски: С кого да преговарям? Дори не знам дали този Путин е истински (ВИДЕО)
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни