Към 12:00 часа българско време жертвите на земетресението (7,8 по Рихтер) в Турция и Сирия вече са над 5000 - 3491 в Турция, 812 в Сирия и 790 в бунтовническите региони на близкоизточната страна. Общо ранените са около 23 000.
Смъртните случаи със сигурност ще се покачат. По прогнозни данни на специалистите по изследване на бедствия Risklayer окончателно загиналите ще са между 11 800 и 67 080. Организацията поставя като средна оценка за жертвите 34 520.
Това би превърнало вчерашното земетресение в 15-ото по смъртност от 1900 г. насам.
Hoping that the numbers will now start to stabilise instead of increase with more intensity/damage data. No more major quakes & better weather needed.
— Risklayer (@risklayer) February 7, 2023
If these combined quakes caused 34k deaths, it would put it sadly in the top 15 fatal earthquakes since 1900 globally (No. 15).
Редно е да си зададем въпроса:
Защо през 2023 г. в една от най-богатите държави в света се постигна такъв катастрофален травматизъм?
Ето няколко предположения.
Земята под нашите крака
Турция се намира в гореща земетръсна зона. Три тектонични плочи – Арабската, Анадолската и Африканската – се срещат в този регион и се притискат една към друга. Триенето и напрежението се освобождават под формата земетресения, обяснява Яареб Алтауел, сеизмолог от Националния център за информация за земетресения в Колорадо.
Арабската плоча се измества на север със скорост от около 11 милиметра на година. Следователно Турция, която се намира на Анадолската плоча, е притискана на запад. Това движение означава, че Турция има два големи разлома, откъдето произлизат земетресенията: Североанадолският разлом с дължина 1500 км и Източноанадолският разлом с дължина 500 км.
The Northern Anatolian Fault has received much attention in recent years due to the apparent westward migration of large quakes toward Istanbul. But today's M7.8 earthquake seems to be related to the East Anatolian Fault zone that offsets the Arabian and Anatolian tectonic plates pic.twitter.com/bhjfBXdGmB
— Stephen Hicks ???????? (@seismo_steve) February 6, 2023
Много от най-големите земетресения в Турция се проявяват при Североанадолския разлом. Той привлича повече внимание и поради близостта на Истанбул. Именно Северозападна Турция е разтърсена от последното голямо земетресение (7,4 по Рихтер) през 1999 г., при което загиват близо 18 000 души.
Източноанадолският разлом попада "под радара", обяснява Стивън Хикс от Лондонския университетски колеж.
Just looking at the distribution of magnitude 7 and greater quakes since instrumental records began (~1900), today's M7.8 event is by far the largest quake ever recorded in this region.
— Stephen Hicks ???????? (@seismo_steve) February 6, 2023
Most large earthquakes have occurred along the Northern Anatolian Fault in N. Turkey. pic.twitter.com/O7GP4iQsfz
По думите на експерта в зоната на разлома не са забелязвани земетресениея с магнитуд над 7 по Рихтер "поне откакто нашата мрежа за сеизмологично наблюдение е на място - 1900 г.". Липсата на скорошни големи земетресения през миналия век по този разлом, съчетани с движението на север на Арабската плоча, предполагат, че в региона e имало задържано напрежение, допълва той. Затова и последвалите вторични трусове са толкова големи - десетки от тях бяха над 6 по Рихтер.
Земетресението е било на дълбочина едва 18 км, което означава, че на сеизмичните вълни не им е отнело много време да пропътуват разстоянието до повърхността на Земята, което пък е довело и до по-сериозни трусове.
Както обясни пред БНТ сеизмологът доц. Петя Трифонова, "такова земетресение е очаквано, то не е очаквано от вчера и смятам, че може да се реализира, но никой не може да каже кога".
"Сложността за прогнозиране на земетресение е свързана с това, че при всяко едно предшестващите фактори са различни.
Правени са много експерименти, за да се установи един набор от устойчиви предвестници на едно земетресение, но досега такова нещо не е намерено и не е успявано да се прогнозира земетресение", обясни доц. Трифонова.
Домовете, в които живеем
"Човешкият фактор" носи не по-малко вина за високата бройка загинали. В Национална стратегия на Турция за земетресенията 2012 - 2023 г. се посочва, че "през периода след 50-те години на миналия век масова и бърза вътрешна миграция към градските селища, лошо контролираното градско развитие се комбинира с еднакво бърз процес на индустриализация, за да се създадат градове, които са критично уязвими от всички природни, технологични, опасности, причинени от околната среда и човека".
"Една от причините, поради които броят на жертвите е толкова висок, е лошото качество на сградите", обяснява пред "Ал Джазира" Мустафа Ердик, професор в Обсерваторията Кандили и Института за изследване на земетресенията към университета Богазичи в Истанбул.
След земетресението през 1999 г. турските институции признават спешната необходимост от намаляване на рисковете в страна. Така през 2000 г. е приет нов закон, който налага задължителни проверки на дизайна и строителни инспекции на всички сгради.
Ердик обаче изтъква, че сградите, построени в съответствие със земетръсно-устойчивите критерии, все още са малко на брой.
"Тези, които се сринаха, са отпреди 2000 г.", допълва той.
Ето какъв е резултатът:
????????????TURKISH CITY OF GAZIANTEP, DEVASTATION: Drone footage shows collapsed buildings in the Turkish city of Gaziantep, where rescuers are frantically working to free people from the rubble, after a magnitude 7.8 earthquake hit Turkey and Syria, killing thousands. pic.twitter.com/UyRivmu4eY
— ????World News 24 ???????????? (@DailyWorld24) February 7, 2023
May Allah swt help those who are suffering and grant those who have passed away jannah ameen #Turkiye #PrayForTurkey #deprem #Syria #earthquake #PrayforSyria #Turkey#earthquakeinturkey #earthquaketurkey pic.twitter.com/5utiUi7T0J
— Suhan Raza (@SuhanRaza4) February 7, 2023
В Сирия и бунтовническите територии дори не са предприемани подобни превантивни мерки.
Бедност и недоверие
Трябва да се вземат предвид и ресурсите, с които разполага Сирия, както и окупираните от бунтовниците територии - те не са в състояние да окажат същата помощ на пострадалите, както в съседна Турция.
"Машините са стари и няма достатъчно багери, за да помогнат", обяви Мей Ал Сайег, говорител на Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец.
Някои от бунтовническите територии се държат от кюрдски групи, които Турция многократно е заплашвала да атакува през последните месеци.
"Това е регион на Сирия, който не е под истински координиран единен контрол и затова усилията да се предприемат каквито и да е спасителни усилия сред агенциите, които в момента са в страната и Белите каски, ще бъдат предизвикателство", обяви пред "Скай Нюз" кореспондентът на медията за Близкия изток Алистър Бънкал.
"Още по-голямо предизвикателство за международната общност ще бъде да се опита да влезе в Сирия, за да помогне."
Факторът "време"
Друга причина за високия брой на жертвите е "времето". Първият трус е регистриран в 04:17 часа местно време, докато хората са били в леглата си.
"Времето" продължава да оказва и по друг начин влияние - спасители и оцелели се борят срещу минусовите температури.
Ето как може да помогнете:
Още по темата
- 18 години затвор за собственика и архитекта на хотел, рухнал при земетресението в Турция
- Новият лидер на Сирия се споразумя с бившите бунтовници да се разпуснат
- На годишната си пресконференция Путин предизвика САЩ на ракетен дуел
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Спорове - за марката "ДПС", Украйна и правната комисия. Но иначе - "оптимизъм"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни