Белград ще може да оказва финансова помощ на сръбската общност в Косово.
Това предвижда предложеното Споразумение за пътя към нормализирането на отношенията между Сърбия и Косово. То е огласено след среща вчера в Брюксел между върховния представител за външната политика Жозеп Борел, сръбския президент Александър Вучич и косовския премиер Албин Курти.
Лидерите на двете страни са съгласни, че не са необходими повече дискусии по предложеното споразумение, заяви Борел.
И Белград, и Прищина са готови да го спазват. Ще бъдат необходими допълнителни преговори по някои поправки в него. Борел ще покани на нова среща двамата лидери през март.
• Според Споразумението Сърбия няма да има забележки срещу членството на Косово в каквато и да било международна организация.
• Нито една от двете страни няма да блокира другата в напредъка й по пътя към ЕС, базиран на собствени постижения.
• Белград и Прищина се съгласяват да задълбочат сътрудничеството си в икономиката, науката и технологиите, транспорта и свързаността, отношенията между съдебните и правоприлагащите органи, здравеопазването, културата, религията, спорта, опазването на околната среда, издирването на изчезнали лица, прогонени от домовете им хора и други области. Това ще става чрез сключване на специфични споразумения.
• Двете страни се задължават да гарантират необходимото ниво на самоуправление на сръбската общност в Косово. Предвижда се възможност за финансиране от страна на Белград и канал за пряка връзка между сръбската общност и правителството в Прищина. Трябва да бъде официализиран статутът на Сръбската православна църква в Косово и да бъде гарантирана сигурна защита на обектите на сръбското религиозно и културно наследство.
• Двете страни трябва да създадат свои постоянни мисии в централата на правителството на другата страна.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни