Yettel България внесе в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) искане за забрана на трансакцията и обединяване на производствата по сделката по придобиване на „Булсатком“.
Това съобщиха във вторник от телекомуникационния оператор. Според информацията от дружеството, искането е аправено в 7-дневния срок за изразяване на становище, даден от КЗК на заинтересованите страни в процедурата по нотификация от „Словения Броудбенд“, с едноличен собственик на капитала „Юнайтед груп“ за придобиване на най-ключовите активи на Булсатком - електронната му съобщителна мрежа (мобилни кули и фиксирана оптична мрежа).
"Искането на Yettel България е процедурата по нотификацията да бъде обединена със стартиралата от КЗК проверка за установяване на евентуално нарушение на Закона за защита на конкуренцията относно сделката, водеща до промяна в контрола върху "Булсатком".
Становището отразява опасенията на компанията, че серията придобивания на икономически и инфраструктурно силни дружества от страна на основен играч на телекомуникационния пазар ще доведе до създаването на господстващо предприятие с над 60% на пазара на разпространение на телевизия и с близо 40% на пазара на достъп до интернет. Това от своя страна би могло да доведе и до отслабване на конкурентния натиск и на пазара на пакетни услуги (мобилни, телевизия и интернет), където един играч ще засили водещата си позиция", пишат от Yettel.
Клуб Z зададе въпроси на А1 по темата и получи следната позиция от компанията:
"С оглед публично достъпната информация според нас става въпрос за опит на United Group да придобие пряк контрол над дейността на "Булсатком" без нотифицикация на сделките пред КЗК, както изисква законът. Допълнително, самата нотифицирана сделка за придобиване на отделни активи на "Булсатком" също е част от действията, целящи да се придобие контрол над това дружество. Възможно е с нея да се засилят пазарните позиции на участващите предприятия в ущърб на конкурентите и потребителите. Бихме искали КЗК да задълбочи проучването си на нотифицираната сделка и на всички останали действия, свързани с "Булсатком", като направи комплексен анализ, преди да се породят неблагоприятни последици за конкурентната среда и потребителите".
Припомняме, че групата „Юнайтед груп“, контролирана от сръбския бизнесмен Драган Шолак, придоби „Виваком“ през ноември 2019 г. Точно година по-късно, през декември 2020 г., „Юнайтед груп“ купува безпроблемно и Нова телевизия, заедно с всички останали медии на групата на „Нетинфо“, вкл. вестниците на депутата от ДПС Делян Пеевски – „Монитор“, „Телеграф“, „Политика“, „Борба“ и др.
Сделките бяха одобрени скорострелно и без забележки от Комисията за защита на конкуренцията. Припомняме, че преди това антимонополната комисия отказа на „Пи Пи Еф Груп“ - чешката група на трагично загиналия Петр Келнер да закупи „Нова телевизия“ с аргумента, че значителният брой средства за масова информация, с които ще разполага обединената група, ще ѝ даде съществено предимство пред останалите участници, предоставящи медийни услуги. Този извод тогава беше направен, въпреки че кандидат-купувачът нямаше свои дружества в тази сфера в България. Няколко години по-късно „Нова телевизия“ беше продадена на „Юнайтед Груп“ и одобрена безпроблемно от същата Комисия за защита на конкуренцията.
С това „да“ „Виваком“ започна поредица от придобивания, които минаваха безпрептятствено през КЗК.
През февруари 2021 г. „Виваком“ закупи мощния софийски доставчик Net1 и компанията от ново поколение със собствена оптична мрежа ComNet Sofia. Това на практика са двата най-големи доставчици в София, след „А1“ и „Виваком“.
Всички тези придобивания са прозрачни и публични, по тях КЗК има нарочни решения, с които обосновава одобрението си. Този месец обаче стана ясно, че „Виваком“ иска да получи достъп до инфраструктурата на "Булсатком", след като през септември новият собственик изрично отрече придобиването на „Булсатком“ по някакъв начин да е подпомогнато от „Виваком“ или свързани с нея компании. Не е ясно дали сделката е минавала през КЗК.
Оказва се, че „Юнайтед груп” отпуска заем на Спас Русев, с който да придобие „Булсатком“. Условията на кредита са след това сателитният оператор да предаде цялата си инфраструктура на „Виваком“. След което основната част от нея да бъде давана на лизинг за ползване. Припомняме, че през септември Спас Русев излезе от надзорния съвет на БТК, малко преди да бъде обявена сделката за придобиване на „Булсатком“ от пернишкия бизнесмен. Дружеството, с което Русев иска да придобие „Булсатком“, е регистрирано през април 2021 г. и има капитал в размер на 5000 лв., като към момента няма данни компанията да развива дейност и да реализира някакви приходи. Въпреки това именно то ще е дружеството, което ще е новия собственик на „Булсатком“.
От доклада на „Юнайтед груп” става ясно, че са предоставили заем в размер на 127 милиона евро на компанията на Спас Русев “VIVA CORPORATE SARL”, за да улеснят придобиването на “Булсатком”. Според доклада на КРС за 2021 г. "Булсатком" е лидер с около 650 000 абонати на телевизия пред "Виваком" с 626 000 и А1 с 525 000. Още по-интересното е, че падежът на кредита е септември 2022 г. или точно периода, в който сделката между Русев и „Булсатком“ беше финализирана. С други думи – прехвърлянето на инфраструктурата на сателитния оператор също вече е приключило.
Докладът разкрива още, че придобитата оптична инфраструктура ще бъде отделена като актив в отделна компания от групата на “Виваком”, като първоначално ще бъде отдадена под наем на “Булсатком”, като сърбите очакват приходи от 9 милиона евро годишно само от тази дейност.
Така дефакто “Булсатком” се превръща в нещо като “виртуален оператор” на фиксирани услуги, защото цялата му инфраструктура ще е чужда и предоставена под наем. Това от своя страна изключва контрола на Булсатком върху мрежата му.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни