"Манчестър Сити" и "Интер" (Милано) са поредните четвъртфиналисти в Шампионската лига, присъединявайки се към "Байерн" (Мюнхен), "Милан", "Челси" и "Бенфика", а последните два осминафинални реванша са тази вечер.

Английският първенец имаше запомняща се вечер, в която разгроми със 7:0 "РБ Лайпциг" (общ резултат 8:1). Ерлинг Холанд вкара хеттрик още до 45-ата минута, а първите му два гола паднаха за 2 минути. Той е третият в историята на турнира с такова постижение - като време.

След почивката добави още две попадения, преди да бъде заменен още в 63-тата. Другите два гола бяха дело на Илкай Гюндоган и Кевин де Бройне.

Сити изравни най-голямата си победа в турнира - 7:0 над друг германски отбор "Шалке 04" през 2019 г.

Холанд се присъедини към Лионел Меси (7:1 на "Барселона" срещу "Байер" Леверкузен през 2012 г.) и Луис Адриано (7:0 на "Шахтьор" Донецк срещу "БАТЕ Борисов" - 2014 г.) с пет гола в един мач от ШЛ.

Холанд вече има 33 гола в кариерата си в 25 мача в Шампионската лига за "Залцбург", "Борусия" (Дортмунд) и "Манчестър Сити", като статистиците от Opta казват, че нито един играч не е постигнал 30 гола в турнира в толкова малко мачове и на толкова млада възраст - 22 години и 236 дни. Десет от тях са през този сезон, което го направи най-добър голмайстор в надпреварата.

Норвежецът записа 39 попадения в 36 срещи във всички турнири за "Сити" след трансфера си през лятото, което го прави голмайстор номер 1 за един сезон, подобрявайки постижението от 38 гола на Томи Джонсън отпреди 93 години през сезон 1928/2029.

Все пак много въпроси повдигнаха съдийските отсъждания при първите два гола на "Манчестър Сити". За 1:0 бе дадена много странна дузпа (с ВАР) за игра с ръка, а след това Холанд направи нарушение в атака, но такова не присъдено. Имаше и други дискусионни решения на рефера.

Германският тим обаче не потърси причини в съдийството, треньорът Марко Розе пое отговорността за поражението.

Много по-интересно откъм интрига бе в Порто, където местният тим не успя да преодолее "Интер", спечелил с 1:0 в първата среща - 0:0. Домакините на два пъти удариха греди, а при финалния им щурм нямаха късмет.

Миланският гранд е на четвъртфинал за първи път от 2011 г.

Тази вечер осминафиналите приключват с мачовете "Наполи" - "Айнтрахт" (Франкфурт) - 2:0 в първия, и "Реал" (Мадрид) - "Ливърпул" (5:2).