Председателят на Камарата на представителите на САЩ Кевин Макарти и тайванският президент Цай Ингвен се срещнаха в Калифорния. Така американският политик стана най-високопоставеният официален представител на САЩ от 1979 г., разговарял с тайвански лидер на американски земя. Срещата Цай-Макарти се състоя въпреки заплахите за ответни мерки от страна на Китай, който гледа на самоуправляващия се остров Тайван като на своя провинция, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
На общата пресконференция след срещата Цай благодари на американския Конгрес, че е подкрепил Тайван, когато демокрацията е била застрашена. Тя заяви, че в разговора с Макарти и присъствалите на него конгресмени от Демократическата и Републиканската партия е цитирала думите на бившия президент на САЩ Роналд Рейгън "за да запазим мира, трябва да бъдем силни", и посочи, че тези думи напълно съвпадат и с нейните разбирания.
"Бих добавила, че сме по-силни, когато сме заедно", каза тя в присъствието на Макарти след срещата, състояла се в президентската библиотека "Роналд Рейгън" в Сими Вали, Калифорния.
"Приятелството между народите на Тайван и Америка е от огромно значение за свободния свят. Изключително важно е да съхраним икономическата свобода, мира и регионалната стабилност", каза Макарти, който заемайки поста председател на камарата, на практика се явява човек номер три в американската властова йерархия. "Ще спазим нашите задължения и отново потвърждаваме ангажимента си към нашите общи ценности, около които са обединени всички американци."
Миналия август Китай започна военни учения след посещение в Тайпе на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, а тайванското министерство на отбраната съобщи, че в навечерието на срещата Цай-Макарти във водите край югоизточния бряг на острова е забелязана група китайски военни кораби начело със самолетоносач.
На пресконференция в Брюксел американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че Цай преминава само "транзитно" през САЩ, и добави, че в подобни "частни" и "неофициални" спирки на американска земя не бива да се търси промяна в политиката на Вашингтон.
"Пекин не бива да използва това транзитно преминаване през територията на САЩ като оправдание за каквито и да било действия за нагнетяване на напрежение или за нови опити за промяна на статуквото в региона", каза ръководителят на американската дипломация.
Преди пристигането на Цай и Макарти за срещата на паркинга пред библиотеката се бяха събрали хора с тайвански знамена и транспаранти в подкрепа на Тайван и Хонконг, които скандираха възгласа "Напред, Тайван".
След това над библиотеката прелетя малък самолет с пропекински транспарант, на който пишеше "Единен Китай! Тайван е част от Китай!"
Срещата със сигурност ще предизвика остра реакция от страна на Пекин, който смята Тайван за част от своята територия и се закани да си върне контрола над острова, ако трябва и със сила.
Китай нееднократно е предупреждавал срещата Цай-Макарти да не се провежда, въпреки че според някои анализатори реакцията на Пекин този път е по-умерена, отколкото при визитата на Пелоси.
Срещата в Калифорния се смята за потенциално по-малко провокативна в сравнение с варианта Макарти да посети Тайван.
След срещата с Цай председателят на Камарата на представителите на САЩ заяви, че засега на планира визита на острова, но добави, че това не означава, че не би го посетил. Макарти заяви, че Китай не може да му казва къде да ходи и с кого да се среща и призова Пекин да не предприема ответни мерки заради срещата му с тайванския президент и да води диалог с Вашингтон.
По думите на американския политик САЩ не желаят изостряне на напрежението с Китай.
Макарти посочи, че на срещата с Цай е било обсъдено как да се ускори доставката на американско оръжие за острова.
Председателят на Камарата на представителите е най-високопоставеният политик от САЩ, с който тайвански президент се среща на американска земя, откакто през 1979 г. Вашингтон променя политиката си и установява дипломатически отношения с Пекин, признавайки правителството там, а не това в Тайпе за легитимното правителство на Китай.
Още по темата
- Си поздрави Тръмп за изборната победа. Призова за "разбирателство"
- ЕК наложи окончателно мита на китайски електромобили
- Си натиснал Байдън да промени езика, с който коментира независимостта на Тайван. Демократът отказал
- "Вашингтон пост": Китайски хакери са се сдобили с аудиозаписи на съветник от щаба на Тръмп
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни