Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови днес решения по две дела, водени срещу България от семейството на Симеон Сакскобургготски и от Лютви Местан, предаде БТА.
По делото, заведено от семейството на Симеон Сакскобургготски, е присъдено първоначално обезщетение от над 1,6 милиона евро. Причина е налагането на мораториум върху използването на горски земи.
Делото е по наложените ограничения за прехвърляне и търговска употреба на собственост, наложени от НС през 2009 г. През септември 2021 г. ЕСПЧ определи действията на българските власти като повод за понесена несъразмерна тежест от жалбоподателите.
В днешното решение единодушно е присъдено обезщетение от 1 635 875 евро за имуществени вреди и 184 евро за разходи и разноски, които ще зависят от съдебно дело, разглеждано от българския съд.
По друго дело, заведено от Лютви Местан, съдът единодушно е приел, че България е нарушила правото на изразяване, залегнало в Европейската конвенция за правата на човека.
Става дума за наложена административна глоба срещу ръководител на политическа партия (тогава Местан е лидер на ДПС), подкрепяна обичайно от избиратели от турски етнос. Глобата е била наложена заради това, че като кандидат на парламентарните избори в България през 2013 г. Местан е говорил на турски език по време на предизборната кампания.
Според българските власти той е нарушил Изборния закон, който предвижда абсолютна забрана за използването на всеки език, различен от официалния (българския) в предизборната кампания.
Според съда обаче въпросната забрана не съответства на целите, описани в българската конституция, и определя като ненужна намесата в упражняването на правото на свобода на изразяване на жалбоподателя.
Съответната разпоредба от българския изборен закон е била многократно критикувана от Консултативния комитет по рамковата конвенция за защита на националните малцинства, от Венецианската комисия към Съвета на Европа и от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Според тези институции ограниченията лишават малцинствата от възможност за ефективно участие в обществените дела чрез избори.
Съдът постановява, че България трябва да плати на Местан 1200 евро за неимуществени вреди и 3200 евро за разходи и разноски.
Още по темата
- Как американците ще гласуват за българска диктатура
- "Продължаваме промяната - Демократична България" ще сезира КС, иска цялостна проверка на резултатите от изборите
- Как българските "патриоти" и "националисти" тръпнат в очакване на… американските избори
- Кирил Петков: Дали в Монтана наистина харесаха Пеевски 55 пъти повече от Доган?
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни