Поради изменението на климата и използването на вода от човека обемът на езерата в света значително намалява. Това показва ново проучване, в което са анализирани сателитни снимки на 2000 езера. Нивото на водата в езерото Гарда в Италия е необичайно ниско, а в много водоеми в Испания също има малко вода след месеци на суша. Резултатите от проучването, които са публикувани в научното списание "Science", показват: През последните три десетилетия количеството вода в големите езера по света е намаляло драстично. Според проучването повече от половината от естествените езера и резервоари в света са загубили обема си от началото на 90-те години на миналия век. Според учените пресъхването до голяма степен се дължи на затоплянето на климата и на човешкото потребление.

Натуралните езера и резервоари съхраняват около 87% от сладководната вода на Земята, въпреки че покриват само 3% от площта на сушата, пишат учените. Хората използват водата за пиене, земеделие и производство на електроенергия, наред с други неща. Проучванията вече показаха през последните години, че обемът на езерата намалява в световен мащаб, като изменението на климата многократно е посочвано като фактор за това развитие. Изследването на екипа около хидролога Фангфанг Яо от Университета на Колорадо в Боулдър сега представя по-точна картина.

Изследователите са разработили техника за измерване на промените в нивата на водата в почти 2000 от най-големите езера и резервоари в света, които заедно съдържат около 90 % от сладководната вода. За да регистрира промените в нивата на водата, екипът използва 250 000 сателитни изображения от 1992 до 2020 г. Резултатът: 53 % от езерата в света регистрират загуби на вода, някои от които значителни. Средно това възлиза на около 22 гигатона годишно - или 22 милиарда тона. Това съответства на цялото потребление на вода в САЩ през 2015 г. Увеличаването и намаляването на всички езера може да се проследи на интерактивна карта. За да обяснят това развитие, учените са използвали климатични и хидроложки модели. Според моделите изменението на климата и потреблението на енергия от човека са основните причини за намаляването на обема на естествените езера. За разлика от предишни проучвания, намаляването на обема на водата е установено не само в сухите, но и във влажните региони на света, като например тропиците.

По отношение на язовирите изследователският екип установява значителни загуби на вода за две трети от тези водни обекти. Основната причина за това е утаяването. Това се случва, тъй като язовирите блокират естественото отстраняване на твърди частици от реките като пясък, чакъл или камъни. Съвсем наскоро проучване на ООН, публикувано в списание "Sustainability", предупреди, че има опасност до 2050 г. язовирите в света да загубят около една четвърт от първоначалния си капацитет за съхранение на вода поради внасянето на пясък и камъни.

Въпреки че по-голямата част от езерата по света се свиват, според анализа, в 24 % от тях се наблюдава значително увеличение на водния обем. Сред тях са водите в рядко населените райони на вътрешното Тибетско плато, Големите равнини на САЩ и особено регионите с нови водохранилища като басейните на реките Яндзъ, Меконг и Нил. Мюриц в Мекленбург-Предна Померания също е посочен като езеро с нарастващ обем на интерактивната карта, която е част от проучването.

Изследователският екип подчертава, че анализът не е само инвентаризация, но съдържа и указания за възможни решения.

„Ако потреблението от човека е основен фактор за намаляването на водните запаси в езерата, можем да се адаптираме и да проучим нови стратегии за намаляване на свиването им в голям мащаб“, казва съавторът Бен Ливнех.

Той дава за пример езерото Севан в Армения, където регулирането на изземването на вода е осигурило увеличаване на обема му. Важността на подобни закони в световен мащаб е подчертана от геофизика Сара Кули от университета в Орегон в коментар към изследването. Тя посочва констатацията, че според оценките почти една четвърт от населението на света живее във водосборния басейн с голямо езеро, което пресъхва.

"Като се има предвид значението на тези езера за екосистемите, водоснабдяването, напояването и/или хидроенергетиката, потенциалните последици от пресъхването на езерата са значителни както на местно, така и на глобално ниво."