
Страните членки (Съветът) на ЕС ще ратифицират Истанбулската конвенция следващата седмица - към 1 юни.
Това съобщи един от докладчиците по документа - шведската евродепутатка Арба Кокалари от Европейската народна партия (ЕНП).
Още преди вота в Европейския парламент на 10 май в Съвета е имало “много добро квалифицирано мнозинство”, което да осигури ратификацията на Конвенцията и там, каза Кокалари.

Другият докладчик - полският евродепутат социалист Лукаш Кохут, че Литва и Чехия дават много добри сигнали в тази насока. Те са сред шестте страни членки, които не са ратифицирали Истанбулската конвенция.
Това не са сторили също България, Словакия, Унгария и Латвия. Полша я ратифицира, но през 2020 г. обяви намерение да се оттегли от нея, без обаче да го е направила досега.

Ратифицирането от Съвета на Истанбулската конвенция ще окаже много силен натиск върху държавите, които не са я подписали, смята Арба Кокалари. По думите й Конвенцията ще е приложима в областите, в които ЕС има компетенции. Комисията, която ще трябва да я прилага, ще следи и за нейното спазване, допълни евродепутатката.
"Така че дори тези държави още да не са я ратифицирали, те очевидно ще трябва да работят с нея, защото са част от ЕС и от законите на Общността, според които ще трябва да се прилага Истанбулската конвенция. Надявам се в дългосрочен аспект за тях да бъде още по-трудно да се противят, защото не можем да продължим да имаме Европейски съюз, в който насилието срещу жените не се приема сериозно. Това са сериозни престъпления, а не някакъв мит", изтъкна Кокалари.
През 2018 г. българският Конституционен съд постанови, че Истанбулската конвенция застъпва правни концепции, свързани с понятието "пол", които са несъвместими с основни принципи на Конституцията ни.
В началото на месеца източници от Европейската комисия заявиха пред Клуб Z, че ако Съветът одобри Истанбулската конвенция, България ще трябва да я спазва, дори да не я е ратифицирала.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни
Най-ново
Денков: Ако искате приемственост, защо сте освободили всички зам.-министри?
преди 48 минВъпреки фундаменталните несъгласия...
преди 1 часБългария с ниска подкрепа за помощта за Украйна
преди 1 часДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Невероятно, но факт - България има редовно правителство
преди 1 часПри провал на реформата, Христо Иванов обяви, че поема политическата отговорност
преди 1 часMicrosoft ще плати $20 млн. заради злоупотреба с данни на непълнолетни
преди 2 часаПрочети още
Нов метод за цезарово сечение - започва програма за обучаването на чуждестранни лекари
9meseca.bgКак наказват в Сърбия при съмнения за уговорени мачове и как в България?
dsport.bgКолко кв. м жилище купуват $1 милион по света?
dbr.bgД-р Ненков пред Дарик: Ген. Мутафчийски ми се скара, че съсипвам ВМА, него лично и всичко наоколо
darik.bg8 часа до най-близкия магазин: Какво е да живееш на отдалечен остров?
dbr.bgИлиан Илиев преди мача с Лудогорец за феърплея в efbet Лига, съдията Волен Чинков, декларацията на Лудогорец и своето бъдеще
dsport.bg