Освобождаването на главния прокурор е една добра новина на трупчета. Но може да стане добра новина. Това заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов от парламентарната трибуна по повод окончателното освобождаване на Иван Гешев.
Той направи аналогия с делата, свързани с корупция по високите етажи на властта, които прокуратурата дълго време държа на трупчета и започна да действа по тях чак, когато стана ясно, че Гешев най-вероятно ще бъде освободен.
Иванов поясни, че освобождаването на Гешев трябва да е повод за истинска съдебна реформа. И да не се окаже просто "замазване".
"Дали освобождаването на Иван Гешев ще се окаже елемент от една добра тенденция, ще зависи от няколко неща, които ни предстои да свършим. На първо място ни предстои да променим Конституцията, така че да променим условията за осъществяването на съдебната власт и властта на обвинението.
В рамките на това, което е възможно да се случи от обикновено Народно събрание, трябва да ограничим властта, безконтролността и липсата на отчетност на главния прокурор. Трябва да разделим в максимална степен Висшия съдебен съвет на две, така че съдийският кадрови орган да отговоря на международните стандарти за съдийско самоуправление, без това да означава в него да няма представители на обществото. Там трябва да има такива, излъчени от обществото", смята Христо Иванов.
И допълни:
"Прокурорският орган трябва да се превърне реален инструмент за обществен контрол върху състоянието на прокуратурата с осигуряването на мнозинство на парламентарната квота в него".
Според Христо Иванов Народното събрание трябва да работи и върху промени в устройствените закони за съдебната власт, които да бъдат разделени на два нормативни акта – закон за съдилищата и закон за прокуратурата.
"Да се ликвидира фигурата на вечния обвиняем и вечния проверяем, която е възможна заради така наречените дела на трупчета.
Най-важният резултат от всички усилия ще бъде как и с какви хора ще попълним бъдещия състав на променения Висш съдебен съвет и на Инспектората към него. Това трябва да се случи, след като бъдат направени структурни променени, няма смисъл да се прави преди това", смята още Иванов.
Според него усилия за промени в съдебната система трябва да се правят съвместно от политическите формации, съхранявайки своите различия помежду си.
"Ще трябва да правим тези усилия със своите опоненти. Българският народ не иска да даде на никого ексклузивното право да бъде морален съдник", каза още Иванов.
Това го решава Висшият съдебен съвет (ВСС), не парламентът. Така депутатът от ДПС Делян Пеевски отговори на въпрос кой трябва да е следващият главен прокурор. Той попита и какво общо има темата с освобождаването на главния прокурор Иван Гешев с конституционната реформа.
На въпрос какво следва оттук нататък председателят на ДПС Мустафа Карадайъ призова журналистите да прочетат Конституцията и съответните закони.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни