След дело в Страсбург Върховният административен съд (ВАС) отменя няколко съдебни определения във връзка с отнетия у нас лиценз на КТБ. Това се случи през 2014 г., но всъщност се касае за каскада от няколко дела и инстанции, продължили и през следващите години.
Делото пред ЕСПЧ е образувано по жалби на КТБ, представлявана от четирима нейни бивши изпълнителни директори.
Клуб Z писа за произнасянето на ЕСПЧ през август 2022 г. Сега на практика ВАС с окончателно свое решение го привежда в действие.
Съдът приема, че на четиримата - Илиан Зафиров, Орлин Русев, Георги Христов и Александър Панталеев е нарушено правото на справедлив процес, когато инстанциите у нас са отказали да ги конституират като страна по делата за отнемане на лиценза.
Казано просто: дефакто 9 години след сагата с банката, ВАС не връща лиценза на КТБ, а връща на друг съдебен състав да се произнесе по въпроса - че четиримата имат правен интерес и представляват банката.
ЕСПЧ постанови, че навремето при съдебния си акт тричленката на ВАС изобщо не обсъжда изложение, подадено от името на банката от бившите ѝ изпълнителни директори, а цени само изложенията, внесени от квесторите.
По този начин у нас се отхвърля твърдението на бившите изпълнителни директори, че имат някакви остатъчни правомощия да представляват банката, както и че при разглеждане на делата ВАС отхвърля многократните им молби да назначи специален представител на банката.
По този начин ЕСПЧ приема, че у нас не е предоставено на КТБ "справедливо представителство, ясна и практическа възможност за търсене и постигане на съдебно оспорване на отнемането на лиценза ѝ".
Отделно, от тогавашните решения на съда произтича, че банката е била в странната ситуация, при която не е имало нито едно лице, разполагащо както с правомощия, така и с интерес да оспори отнемането на лиценза ѝ.
Клуб Z припомня, че трима от изредените - без Орлин Русев, който стана свидетел на прокуратурата, са сред подсъдимите по мегаделото, което едва крета на първа инстанция.
С друга част от същото решение не се допуска дружеството "Бромак" - тогавашната перла в короната от фирми на Цветан Василев, също да претендира отмяна на посочените по-горе определения.
За "Бромак" вече ЕСПЧ приема, че то не е страна в производството пред европейския съд и по отношение на него не е установено нарушение на конвенцията за човешките права.
Ето и съобщението на ВАС в оригинал:
ВАС отмени влязлото в сила прекратително определение, касаещо лиценза на КТБ и върна делото за ново разглеждане
Петчленен състав на ВАС отмени определениe № 363 от 13.01.2015 г. по административно дело № 14782/2014 г. на тричленен състав на съда, оставено в сила с определение № 3725 от 02.04.2015 г. по административно дело № 3438/2015 г. на петчленен състав, по казуса с отнемането на лиценза на КТБ. Върховните магистрати връщат делото за ново разглеждане от друг тричленен състав на ВАС.
Причината за отмяната чл. 239, т. 6 от Административнопроцесуалния кодекс и е във връзка решение на Европейски съд по правата на човека за установено нарушение на чл. 6, § 1 от Конвенцията за правата на човека и основните свободи. Делото пред ЕСПЧ е образувано по жалби на КТБ, представлявано от нейните бивши изпълнителни директори.
Установеното от ЕСПЧ нарушение на правото на справедлив съдебен процес по чл. 6, § 1 от Конвенцията произтича от това, че тричленният състав на ВАС при постановяване на съдебния си акт не обсъжда писменото изложение, подадено от името на банката от бившите й изпълнителни директори. А вместо това се позовава само на изложенията, внесени от квесторите на банката, като по този начин имплицитно отхвърля твърдението на бившите изпълнителни директори, че имат някакви остатъчни правомощия да представляват банката, както и че при разглеждане на делата ВАС отхвърля многократните молби на бившето ръководство на КТБ да назначи специален представител на банката.
По този начин ЕСПЧ приема, че относимото законодателство и начинът, по който то е приложено от българските съдилища, не предоставят на КТБ, посредством справедливо представителство, ясна и практическа възможност за търсене и постигане на съдебно оспорване на отнемането на лиценза й, както и че тя е поставена в ситуация, при която не е имало нито едно лице, разполагащо както с правомощия, така и с интерес да оспори отнемането на лиценза й.
По тези съображения ВАС приема, че в случая са изпълнени всички условия за отмяна по чл. 239, т. 6 от АПК, а именно - с влязло в сила решение на ЕСПЧ е установено нарушение на чл. 6, § 1 от Конвенцията по отношение на подателя на искането за отмяна КТБ, представлявана от бившите й изпълнителни директори. Ново разглеждане на делото е необходимо, за да се отстранят последиците от установеното нарушение.
Делото е върнато за ново разглеждане от друг тричленен състав на ВАС, който в рамките на това производство и при произнасянето по подадените жалби, следва да съобрази постановеното решение на ЕСПЧ и да предприеме съответните процесуални действия за отстраняване на допуснатото от съда нарушение на чл. 6, § 1 от Конвенцията.
Със същото решение от днес върховните магистрати отхвърлят искането на „Бромак“ ЕООД за отмяна на посочените по-горе определения. Основанието за това е, че решението на ЕСПЧ няма действие по отношение на дружеството – то не е страна в производството пред европейския съд и по отношение на него не е установено нарушение на конвенцията.
Решението по административно дело № 1971 от 2023 г. не подлежи на обжалване.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни