
Роми от съборените къщи в кв. "Захарна фабрика" се събраха на протест пред районното кметство на "Илинден" днес, след като по-рано кметът им Емил Бранчевски обяви, че повечето са настанени в домове, а останалите са отказали.
Те искат алтернативни жилища и обявяват Бранчевски за "измамник".
Администрацията на район "Илинден" знаела за решението на Европейския съд за правата на човека да не се събарят постройките в "Захарна фабрика" - но се усъмнила в жалбата към съда, тъй като част от жалбодателите нямали адресна регистрация в квартала.
Това е новото обяснение на хората на кмета Емил Бранчевски защо са били игнорирани привременните мерки на ЕСПЧ тази седмица. Първоначално кметът обяви, че "дойде едно решение на френски език, но искам да ви обърна внимание, че официалният език в България е българският."

От районната администрация изтъкват и че действията им се основават на заповед № РА-20-89/31.10.2016 г. на Столична община, която е влязла в сила и разпорежда премахване на опасни за живота и здравето сгради, изградени без разрешение върху общински терен.
"Сградите са опасни за здравето и живота на гражданите, негодни за използване, застрашени от самосрутване и не могат да бъдат заздравени или поправени", се казва в цитираната заповед, посочват от администрацията.
В заповедта в съответствие с чл. 225 от Закона за устройство на територията се изисквали „неотложни действия“. Отлагането би представлявало „незаконосъобразно бездействие и пряка заплаха за живота на гражданите“, се подчертава в позицията на "Илинден".
От района съобщават, че в резултат на акцията общо 6 семейства са настанени в общински жилища в рамките на района, а още 9 души – в Центъра за временно настаняване в кв. „Захарна фабрика“. Едно семейство е прието в дом за закрила на детето, двама души – в здравни заведения, няколко възрастни – в специализирани домове, а някои от обитателите са потърсили съдействие за намиране на квартира под наем – с осигурена помощ от общината.
"Категорично заявяваме, че няма нито едно лице, преместено или настанено в друг район на Столична община", се казва в изявлението.
Администрацията твърди, че всички предложения за настаняване са били отправени директно към засегнатите, включително към лица, които публично – "в национален ефир" – са отказали предложената помощ.

В позицията се отправя призив към медиите и обществените коментатори да избягват „манипулативни внушения“, че район „Илинден“ „изнася проблема“ към други райони, което според Бранчевски „не отговаря на истината и вреди на добрия институционален диалог“.
Кметската администрация благодари на СДВР и Трето РПУ за съдействието при обезпечаване на акцията и подчертава, че въпреки липсата на законово задължение, е проявена „отговорност и хуманност“ при осигуряване на подслон.
Още по темата
- Още един протест по казуса "Захарна фабрика": местни жители протестираха в подкрепа на кмета на "Илинден"
- "Неколегиално е да се решава проблем, като се създава на друго място." И защо протестираха в "Ботунец"
- Как кметът на "Илинден" пренебрегна решение на съда в Страсбург, било на френски език
- Тя го мушкала с нож във врата, хвърлили го жив да се удави... Арест за 18-годишна и нейния съучастник
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни