Вили Лилков се е почувствал задължен да се яви като алтернативна кандидатура за кмет за "десните сини избиратели". Това обяви той тази сутрин в ефира на БНТ.

"Допреди 10 дни нямах намерение да се кандидатирам, но след обявяването на кандидатурата на ПП-ДБ, възмущението на десните сини избиратели беше голямо и натискът към мен, в добрия смисъл, беше толкова голям, че се почувствах задължен да се явя като алтернатива", заяви той.

Миналата седмица гражданска инициатива издигна Лилков за кмет на София. Дългогодишният общински съветник първоначално заяви, че не е сигурен и трябва да помисли дали ще се включи в надпреварата, но в неделя потвърди кандидатурата си.

Днес той не пропусна деликатна нападка към кандидата на "Демократична България", "Продължаваме промяната" и "Спаси София" Васил Терзиев:

"В Столичната община трябва да влязат хора с опит, тъй като тя не е място, на което някой да експериментира и да проверява знанията и опита си", отбеляза той. "Тя е нещо много по-различно от бизнеса, политиката в парламента и празноговоренето. Столична община е един механизъм, който трябва да е много добре познат, трябва да се знаят системите на града и решенията."

Важно е да се отбележи, че Лилков още преди номинацията си заяви, че Терзиев не трябва да бъде съден за произхода си - но и че кандидатурата му е по-подходяща за БСП и рязко е разделила дясната общност в столицата. Днес отбеляза:

"Аз като политик слушам това, което говорят хората и съм длъжен да застана пред тях. Слабостта на Васил Терзиев е, че не е опитен, не познава града. Едно е управлението на голям бизнес, друго е на малка фирма, трето и четвърто - на Столична община", смята той.

Според него на столицата са нужни средства, за да се довърши околовръстния път, и отчуждаване на близо 80 000 имота.

"Потенциалите на София на север трябва да се развият и натискът на строителството да отпадне от южната част. Ще попитам Асен Василев - ще даде ли на София пари, за да се довърши околовръстният път? Ще даде ли Асен Василев пари, за да се направи пробивът на бул. "Христо Ботев", за да се свържат северната и южната част на столицата?", попита Лилков.

В столицата се нуждаем и от 45-40 хиляди социални жилища, но това също не може да стане без помощта на държавата, смята той.

"В Столична община години напред се залагат и се реализират проекти, които са само в хоризонта на управление. В София има много неща, които могат да бъдат отчетени, но Столична община трябва да залага проекти, които от днес ще се реализират след 5, 10, 15 години".