Парламентът прие и на второ четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за тази година.
В приходната част на бюджета на касата се очаква да постъпят общо приходи и трансфери в размер на 7027,2 млн. лв., или с 910,9 млн. лв. повече от 2022 г. Общо разходите и трансферите за 2023 г. са разчетени в размер 7027,2 млн. лв. Тази сума е с 910,9 млн. лв. повече от сумата за 2022 г. Бюджетът на НЗОК за 2023 г. е с балансирано бюджетно салдо, а размерът на задължителната здравноосигурителна вноска за тази година е осем на сто.
Прието беше в раздела "Здравноосигурителни плащания за специализирана извънболнична медицинска помощ, (включително за комплексно диспансерно (амбулаторно) наблюдение)" да бъдат добавени 6 660 000 лв. за "Амбулаторна процедура диагностика и оценка на невроразвитийни разстройства", които досега не са били заплащани от касата.
НЗОК осигурява финансиране на аптеки, които изпълняват дейности по договор с касата в отдалечени, труднодостъпни райони или са единствeн изпълнител за съответната дейност в общината, както и с денонощен режим на работа.
С преходните и заключителни разпоредби се променят текстове от Закона за здравното осигуряване, които предизвикаха дълъг спор в пленарната зала.
В крайна сметка бе приет текстът на вносителя, Министерския съвет. В него се предвижда за всеки от лекарствените продукти, прилагани в болничната медицинска помощ, които се заплащат от НЗОК извън стойността на оказваните медицински услуги, и когато няма действащи рамкови споразумения за предходната година, касата да заплаща по цена, равна на най-ниската цена за единица количество лекарствено вещество за същия лекарствен продукт от доставените на всички, сключили договор с НЗОК, изпълнители на болнична медицинска помощ през месеца, предхождащ месеца, за който се отнася отчетът на лечебното заведение. Стойността на заплащане се определя от цената и количеството на приложено лекарствено вещество. С цел предвидимост и контрол цените за единица активно лекарствено вещество се оповестяват на видно място ежемесечно на сайта на НЗОК. Изпълнителите на болнична помощ договарят с търговците на едро условията и реда за заплащане при отчитане на действащата нормативна уредба и в рамките на стойностите, заплащани от НЗОК.
Д-р Йорданка Пенкова, изпълняващ длъжността управител на НЗОК, изтъкна, че от година и половина институцията е упреквана, че заплаща на различните болници различна цена за един и същ лекарствен продукт. Ние имаме референтната стойност, с която медикаментът е регистриран в реимбурсния списък, но това е най-високата цена.
Зам.-министърът на здравеопазването Илко Гетов подчерта, че този текст е защитен механизъм, защото вече три години Министерството на здравеопазването не може да въведе централизираното договаряне.
Според председателя на здравната комисия Костадин Ангелов, който имаше свое предложение по текста и то беше отхвърлено, това е най-порочната практика в Народното събрание, защото се предлага промяна в здравното законодателство през преходни и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК. Какво ще се случи, ако на базата на този текст касата започне да заплаща лекарствени поръчки на цена, по-ниска от договорената с доставчиците. Какво ще прави това лечебно заведение, ще купува медикаменти без обществена поръчка за милиони левове ли, попита той. По думите му затова предложението на вносителя е порочно и може да доведе до липса на онкомедикаменти в болниците.
Васил Пандов от „Продължаваме промяната - Демократична България“ отбеляза, че в момента НЗОК не договаря централизирано цената на доставка на онкологичните продукти, а всяко лечебно заведение закупува самостоятелно такива по Закона за обществените поръчки. Това има нужда от регулация, каза той. Мнозинството отхвърли предложението му в случаите, когато няма действащи рамкови споразумения за съответната година, касата да заплаща на по-ниската от петте най-ниски цени на доставка за последните три месеца.
Парламентът реши до приемането на национални рамкови договори за медицинските дейности, съответно за денталните дейности, за периода 2023 - 2025 г. НЗОК да закупува предоставената медицинска и дентална помощ по цени и в обеми съгласно действащите към 31 декември 2022 г. национални рамкови договори за медицинските дейности и анексите към тях при спазване на параметрите съгласно този закон и в рамките на определените от Надзорния съвет на касата стойности на разходите, разпределени по месеци.
Председателят на ПГ на „БСП за България“ Корнелия Нинова попита народните представители дали са сигурни, че има стабилност по големия бюджет, за да гласуват бюджетите на НЗОК и Държавното обществено осигуряване, след вчерашната бюджетна комисия, която по думите ѝ е завършила с изказване на министъра на финансите Асен Василев, че всеки може „да го кара през просото, стига да се обади на някоя от парламентарните групи“. В ситуация сме държавният бюджет да е оспорен от министъра на финансите и вие днес обсъждате и гласувате двата малки бюджета, които зависят от големия, и си натискате едни копчета без изобщо да мислите какво гласувате и възможно ли е то да се случи, обърна се към управляващите Нинова.
Още по темата
- ГЕРБ ще ръководи 10 парламентарни комисии. БСП и ИТН по 4, а ДПС-ДПС - 5. ПП-ДБ - 0
- Туск поиска Велика Европа, 5% от БВП за отбрана и тройно по-евтина енергия
- "Саботаж на еврозоната". ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски отново гласуват заедно. Този път по закона за БНБ
- След натиск от Пеевски, Киселова поискала извънредното сваляне на имунитети
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни