Бурни коментари - основно иронични - предизвикаха кадрите как сапьори без защитно облекло и униформен с цигара действат близо до дрон-бомба. Този кадър от Тюленово предизвиква множество въпроси и недоумение, а се оказва, че екипът е от Военноморските сили и е унищожавал опасни боеприпаси и друг път.
Кадрите с обезвреждането на боеприпас, прикрепен към дрон, изплувал на скалите в Тюленово, предизвикаха вълна от коментари. На първо място - спазени ли са правилата за безопасност. Според инженер Александър Лачев, който е бивш сапьор, намереният снаряд не е толкова страшен сам по себе си.
Но начинът, по който е отработен сигналът, буди недоумение и са налице сериозни пропуски.
"Най-елементарното нещо. Влизаш във вода. Няма една спасителна жилетка, елементарно нещо", каза Лачев.
Според бившия сапьор подобна задача не изисква тежко защитно облекло, но това не означава, че не трябва да има на терен поне спасителна жилетка, неопрен и подходящи обувки, които да не се плъзгат по камъните.
"Нямам представа какво е облеклото на този човек с потника, който се опитваше нещо да прави - аматьорска работа! Ами ако беше бутнал дрона, да се обърне този снаряд, да удари капсулата в скалата... Щеше да взриви себе си, всички сеирджии наоколо.
Аз какво бих направил - аз бих отделил снаряда, бих го поставил в един чувал с пясък и ако е възможно с лебедка от брега", обясни Александър Лачев, пред БНТ тази сутрин.
Тежкото защитно облекло на сапьора се състои от няколко компонента и има за цел да предпазва от въздействието на ударната вълна и осколките. То включва защитни панели, които покриват цялото тяло, освен това - вътрешен костюм, осигуряващ химическа защита, защитна каска с комплект визьори. Най-често на терен се влиза по този начин, когато става въпрос за самоделно взривно устройство.
"Когато не се знае какъв е боеприпасът и не знаем какво е взривното вещество и какво може да последва, тогава защитата трябва да е най-голяма. Тогава военните и експертите на Запад са измислили даже роботи (у нас МВР разполага с такива, б.р.)
С обикновени дрехи, с камуфлажно облекло войниците пренасят тези снаряди, работниците в заводите ги пренасят спокойно. Тези снаряди се транспортират в едни дървени рамкови касети, които предпазват само детонатора да не се взриви", каза още бившият сапьор.
Изпитанията показват, че тежкото защитно облекло може да осигури надеждна защита срещу ударна вълна при взривяване на заряд, симулиращ мина с 240 грама тротилов еквивалент от разстояние половин метър, припомня експертът.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни