Последната Нобелова награда, която се връчва тази година - за икономически науки - се присъжда на американката Клаудия Голдин, съобщи Кралската шведска академия на науките.
Основната причина за наградата е нейната работа по отношение на участието на жените на трудовия пазар.
"Лауреатът за икономически науки за тази година, Клаудия Голдин, предостави първият обширен анализ на доходите и участието на жените на трудовия пазар през вековете", гласи официалното съобщение. "Нейните изследвания разкриват причините за промените, както и основните източници на продължаващата разлика в заплащането между половете."
Клаудия Голдин е специалист по история на икономиката, в момента преподавател в Харвард. През дългата си академична кариера е изучавала неравенството в доходите, технологичните промени, образованието и имиграцията.
Но е най-известна с детайлните си изследвания по отношението на женския труд и разликата в доходите между жените и мъжете. Когато започва да разглежда тази тема, в края на 70-те години на миналия век, почти не са налице детайлни изследвания върху труда на жените. Голдин продължава да работи по тези въпроси и досега - само преди две години публикува "Професия и семейство: Столетно пътуване на жените към равенство".
Наградата по икономика е последната за тази година. Тя не е сред първоначалните, заложени в завещанието на Алфред Нобел - те са само за наука, литература и мир, но през 1968 г. шведската Централна банка създава и финансира и тази категория. Сред носителите й са влиятелни мислители и учени като Фридрих Хайек, Милтън Фриxдман, и сравнително наскоро - 2008 г. - американският икономист Пол Кругман.
С тазгодишното решение Голдин става едва третата жена, печелила някога Нобел за икономика. Преди нея приза получиха Елинор Остръм през 2009 г. и Естър Дуфло през 2019 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни