Мерките, които в момента се прилагат в България заради конфликта в Израел, са адекватни и не се налага да бъдат променени. Остава засилена охраната само на отделни обекти, които се смятат за по-рискови: летища, гари, синагоги, посолството на държавата Израел, места, на които има еврейски общности или израелски туристи.
До този извод стигна Съветът по сигурността към министър-председателя, който заседава днес, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
На заседанието са разгледани подробни актуални доклади на Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“ и Служба „Военно разузнаване“.
По отношение на всички останали институции нивото на опасност е най-ниското възможно. Държавата има готовност да реагира бързо при промяна на ситуацията.
Информацията за българска гражданка, държана като заложник в Газа, до момента не е потвърдена. Проверяваме я внимателно, заяви премиерът акад. Николай Денков по повод медийни публикации.
Според него засега не се наблюдава активизиране на ислямската организация „Хизбула“ и ситуацията към момента е малко по-спокойна спрямо тази от преди няколко дни.
„Текат сериозни дипломатически преговори, включително и на много високо политическо ниво. Всички рискове съществуват, но кой от тях ще се реализира зависи от това какъв ще е резултатът от дипломатическите усилия“, каза министър-председателят.
Той се надява, че ситуацията ще се успокои, но не подценява и вероятността за рязка ескалация. Държавата е готова и за този вариант, съобщават от МС.
Днес Съветът по сигурността разгледа и прие също годишния доклад за състоянието на националната сигурност в Република България за 2022 г. Той ще бъде изпратен към Министерския съвет, където трябва да бъде приет официално, а след това ще бъде представен в Народното събрание.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни