Нюйоркското метро е едно от най-натоварените в света, но освен хората, носи и други нежелани пътници. Учени са открили точно 652 бактариални щама по неговите метростанции, като 67 от тях са болестотворни, пише в. "Уолстрийт джърнъл". Сред най-опасните са бактерии, които могат да предизвикат бубонна чума, менингит, стомашни разстройства и устойчиви на антибиотици инфекции. Но голяма част от находките са и полезни бактерии, които живеят чрез разграждане на токсични отпадъци и опасни химикали.

Генетикът д-р Кристофър Мейсън от Weill Cornell Medical College, който е ръководител на проекта, заедно със своите сътрудници е изследвал 18 месеца подземната железница, за да направи своето изследване. 

За проекта Мейсън и екипа му са събрали ДНК от пейките, парапетите, турникетите и всички други места, които обичайно се докосват с ръце. "Обработени" са 466 метростанции, през които ежедневно минават 5,5 млн. пътници. Генетичният материал е бил обработен и сортиран от суперкомпютър, като е включвал повече от 10 млрд. генетични кода. Като цяло, екипът е установил 15 152 форми на живот в транспортната система.

Въпреки, че резултатите изглеждат плашещи, според Мейсън бактериалните нива са ниски и не представляват опасност за човешкото здраве.