Използването на бойни дронове отдавна се е превърнало в неизменна част от съвременната война. През последните години това се наблюдава в много въоръжени конфликти - от Сирия, през Украйна, до Нагорни Карабах.
Във войната на Русия срещу Украйна преоборудвани потребителски безпилотни самолети, смятани допреди това за неподходящи за употреба в бойни действия, бяха пригодени и използвани за целенасочени и мащабни атаки. Според военни експерти тази тактика е била възприета и от терористите от "Хамас" в атаките от 7 октомври срещу израелски погранични населени места. Тогава бяха използвани модифицирани комерсиални дронове квадрокоптери, произведени основно от китайските компании DJI и Autel.
Дроновете на "Хамас"
В началото на инвазията си "Хамас" нанесе огромни стратегически щети на израелските отбранителни сили. Организацията е определена като терористична от САЩ, Германия, ЕС, Израел и някои арабски държави. Твърди се, че видеозаписи показват как дронове на "Хамас" пускат взривни устройства, изваждайки от строя наблюдателни кули по цялата гранична ограда с Газа, оборудвана с най-модерни сензорни камери. Досега тези съоръжения в Израел бяха смятани за неуязвими.
За да разберем по-добре случилото се в Близкия изток, първо трябва да отправим поглед към друга война - тази в Украйна. Там комерсиалните летящи устройства, оборудвани с експлозиви, са масово използвани почти от началото на инвазията от февруари 2022 година. В момента и украинските въоръжени сили, и руската армия ги употребяват. Нещо повече - с течение на времето любители също успяха да адаптират комерсиалните дронове за фронтовата линия. В Украйна те се използват срещу войници и бронирани превозни средства. А сега същата тактика изглежда са копирали и терористите от "Хамас" срещу военната инфраструктура в Израел.
"Начинът, по който "Хамас" използва дроновете си, е нов. Не сме го наблюдавали по този начин преди", обяснява Карло Масала от Университета на Бундесвера в Мюнхен пред списание "Шпигел".
Военният експерт смята, че терористите от "Хамас" са копирали това с голяма точност от войната в Украйна.
Видеоклиповете, публикувани от пропагандната машина на "Хамас", също показват как дронове поразяват израелски танк "Меркава 4", струващ 3,5 милиона щатски долара.
Дроновете на "Ислямска държава"
Това, че терористичната организация "Хамас" разполага с дронове, не е новина. Преди смъртоносната атака от 7 октомври тя очевидно е подобрила и запълнила арсенала си, включително и с комерсиални модели безпилотни апарати.
"Те са евтини, леснодостъпни на пазара и могат да бъдат изстреляни от всякъде за секунди по даден маршрут, практически без предварителни познания. Но броят и мащабите на използването на дронове в Близкия изток дори не се доближават до тези в Украйна", казва Яир Ансбахер, експерт по безпилотни технологии, цитиран от израелския бизнес всекидневник "Глоубс".
Лиран Антеби от Института за изследвания на националната сигурност (ИИНС) в Тел Авив, която повече от 10 години изучава използването на дронове в конфликти, припомня, че за пръв път подобни безпилотни машини са били преоборудвани за атаки в Близкия изток. Терористичната организация "Ислямска държава" е използвала много примитивни летателни устройства срещу американските сили.
"След това видяхме това в Украйна, а сега и тук", обяснява Антеби.
"Хамас" потвърди използването на 35 дрона по време на терористичните си атаки от 7 октомври. Те обаче са били дронове "Зуари" - собствено производство на терористичната организация, кръстени на шефа на програмата за дронове на "Хамас". Тунизийският инженер Мохамед Зуари бе убит през 2016 година.
Кой финансира оръжейната програма на "Хамас"?
Много експерти са убедени, че цялата оръжейна програма на "Хамас" съществува единствено благодарение на финансовата подкрепа и помощ от чужбина. Според доклад на Държавния департамент на САЩ за тероризма от 2020 г. Иран превежда 100 милиона щатски долара годишно на радикални палестински групировки. Самата "Хамас" никога не е отричала това, но е посочвала по-скромна сума.
Според бивши и настоящи служители на разузнавателни служби от Запада и от Близкия изток, които са били интервюирани от американския вестник "Вашингтон пост", съюзниците на Иран са подкрепили терористите от "Хамас" с военно обучение, логистична и финансова помощ. Тази информация обаче не може да бъде потвърдена.
Експертката по сигурността Лиран Антеби препоръчва вече да се обръща внимание и на технологиите, използващи изкуствен интелект, достъпни за широката публика. В близко бъдеще терористичните групировки по света могат да започнат да ги използват активно и злонамерено, предупреждава тя.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни