България смята да емитира нов дълг от 8 милиарда евро през следващите 3 години. Това става ясно от проект за договор между държавата и четири международни банки - "Ситигруп глоубъл маркетс", Ейч Ес Би Си, "Сосиете Женерал" и "Уникредит," който е внесен за ратифициране в парламента, а е подписан от правителството на 6 февруари.
Средствата ще послужат за рефинансиране на държавния дълг, за покриване на очакваните бюджетни дефицити, както и за гарантиране на нивото на фискалния резерв.
Предвижда се максималният матуритет на книжата, които се издават, да бъде 30 години, а максималният размер - до 10%.
Времевите и лихвените рамки са прекалено високи, но това се прави с цел да не се дават насоки на пазара за лихвените нива по новите облигации, пише в мотивите към договора.
По-голямата част от новия дълг ще се емитира тази година. През 2015 г. правителството ще пусне външен дълг на стойност 6,9 милиарда лева и вътрешен за 950 милиона лева, предвижда емисионната политика на правителството.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни