"В Българското национално радио цензура няма."
Това каза генералният директор на общественото радио Милен Митев пред Съвета за електронни медии СЕМ по време на публична среща днес. Разговорът бе иницииран от медийния регулатор заради спряното по решение на Програмния съвет на БНР интервю с руската посланичка Елеонора Митрофанова, взето от Петър Волгин.
Решението беше широко коментирано и в контекста на това дали е следствие на влияние на председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски, който през последните месеци демонстрира свръхактивност по всякакви теми. След остра публична реакция на украинската посланичка Олеся Илашчук ведната последва поредната позиция на Пеевски, в която даваше указания интервюто да не се излъчва.
Днес Волгин поиска СЕМ да изслуша и него във връзка с казуса със спряното интервю, като изпрати писмо до медийния регулатор. Волгин настоява да информира съвета какво се случва в БНР. СЕМ обаче отказа да направи това, като членове на съвета настояха да не се променя предварително зададеният формат на днешната среща.
Директорът на БНР днес обоснова твърдението си за липса на цензура в радиото с няколко факта.
"Това обстоятелство мисля, че достатъчно ясно беше показано в предаването „Политически НЕкоректно“ в събота, в което водещият Волгин достатъчно обстойно коментира гледната си точка за причините, поради които интервюто е било спряно, както и в интервюто на програмния ни директор", смята Митев.
Според него ръководството на програма „Хоризонт“ правилно е преценило, че недопустим събеседник няма.
„Ако това решение беше взето предварително и беше отказано изобщо да се запише това интервю, то тогава смятам, че щяхме да водим същия разговор за цензура, но два дни по-рано. И тогава може би господин Волгин щеше да има много повече основание за своята позиция“, посочи генералният директор на БНР.
Той разказа, че според данните, с които разполага, при първоначалното планиране е била представена информация, че са отправени покани както към руското, така и към украинското посолство.
„Впоследствие от посолството на Украйна отговор така и не пристига, от информацията, която имам. А госпожа Митрофанова е потвърдила възможността да дойде и да бъде записана за интервю“, отбеляза Митев.
По думите му достойнството и качествата на позицията на Програмния съвет, по чиято преценка интервюто не е излъчено, са, че тя не е взета на базата на личността на Митрофанова или на базата на личността на водещия Петър Волгин.
Тя е основана на изслушване на конкретното интервю и преценка, че по начина, по който е направено в своя финален вариант, "то не отговаря на нашите редакционни стандарти и би могло по някакъв начин да подведе нашата аудитория".
„В този смисъл, мисля, че това е правилното решение и дори някой да смята, че е закъсняло, струва ми се, че едно предварително предпоставяне, че Волгин няма как да направи интервюто както трябва, не би било редно. И това вече би довело до много по-основателни притеснения за цензура“, каза още той.
В интервюто, което Митрофанова даде на Волгин, е имало директни заплахи към България. Освен това то е било направено от журналист, който тя самата си е пожелала. Така вчера Даниела Късовска, председател на Програмния съвет на БНР, обясни защо това интервю е било спряно.
"Имаше заплахи в това интервю към България за решенията и позициите, които тя взема, в две посоки - по отношение на Паметника на Съветската армия и по отношение на бъдещето на "Лукойл". Директни заплахи, че България ще понесе последиците от тези свои решения", обясни Късовска.
Шефът на БНР в изслушването си пред СЕМ декларира още, че нито върху него е оказван никакъв натиск за вземане на решение в каквато и да е посока, нито до него е достигал сигнал за такъв.
Той коментира намесата на Пеевски в казуса като според него основната причина сега да се говори за опасност от външен натиск е появилата се в петъчния ден позиция от централата на една от политическите партии.
„Това, че позицията на Програмния съвет е интервюто да не бъде излъчено, не означава непременно, че това е позицията на въпросната политическа партия и на нейни представители. По същата логика, ако пък то беше излъчено, може би щяхме да бъдем обвинявани, че сме угаждали на друга политическа партия. А Българското национално радио се старае да стои встрани от политическите процеси и да ги отразява“, смята Митев.
Добави, че не е имало как Програмният съвет да чуе записа по-рано от 15 декември вечерта (петък, а Пеевски се изяви следобедните часове на същия ден - бел. ред.), тъй като той „едва тогава е бил предоставен и качен в системата за излъчване“.
Членките на СЕМ
„Не можем да кажем какво в интервюто е редно и нередно, тъй като не сме го чули. А ние не можем да се сезираме по неизлъчен материал“, каза по време на срещата Габриела Наплатанова, член на СЕМ (президентска квота), цитирана от БТА. Според нея общественото радио има механизми за саморегулация, чрез които вътрешно да решава тези редакционни проблеми.
„Съветът не може да бъде арбитър. Това е мое лично мнение. Ние не сме следствие, не сме съд . Ние искаме да изясним обстоятелствата около това неизлъчено интервю“, каза Наплатанова.
Галина Георгиева (парламентарна квота, избрана с гласовете на ГЕРБ и ДПС ) обяви, че няма намерение да взима участие в процес по намеса в редакционната политика на медията.
„В Съвета за електронни медии са постъпили ваши правилници, с които аз, назад във времето, съм се запознавала и категорично няма да си позволя да наруша тази граница и това, което аз имам като правомощия като член на Съвета за електронни медии“, посочи тя. По думите ѝ в качеството си на член на регулатора, тя може да изиска документи.
„Смея да оспоря вашето твърдение, че не сте допуснали грешка, когато сте приели интервюто да бъде водено точно от този водещ“, реагира Пролет Велкова (парламентарна квота, избрана с гласовете на ПП, ДБ и БСП) на твърдението на Милен Митев. Според нея в такава ситуация един журналист трябва да спазва здравословна и обективна дистанция към темите, обекта и събеседника си в интервюто.
„Не ми казвайте, че не сте допускали, че това интервю ще бъде водено пристрастно“, обърна се тя към директора на БНР.
„Съветът за електронни медии е призован по закон да реагира ex-post, тоест, след като нещо в медийния мир вече е налице. Така че да не правим внушения и да не правим предположения ви призовавам, защото в момента внушаваме, че интервюто е било сервилно, благосклонно и дружелюбно“, отбеляза председателката на медийния регулатор Соня Момчилова (президентска квота), която неведнъж е бранела Волгин и преди.
Още по темата
- "Изказванията на Волгин могат да се правят в Думата, не в Европарламента"
- Волгин намери виновните за войната в Украйна – колективният Запад плюс Нюланд и Бжежински
- Волгин си назначи Андролова за сътрудник в Европарламента
- Олга Керелска, ВСС: Има законова пречка ние да провеждаме избор на главен прокурор и председател на ВАС
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни