На по-малко от 1500 м от прозорците на гражданите. Това е максималното отстояние, на което масово се намират кариерите за добив на подземни богатства, които предизвикват сериозни негативи за хората - шум, взривове и запрашаване, унищожаване на реколтата и имуществото, както и инциденти и постоянен риск за здравето.
12 години след отмяната на Наредба 7 за хигиенните изисквания за здравна защита на селищата липсата ѝ се усеща все по-осезаемо. Без регулации за защита на обществото от вредни производства, концесиите за добив на подземни богатства в непосредствена близост до населени места масово се одобряват и разрастват.
От близо 250 подписани договора за концесии от 2011 г. досега, 150 се намират на по-малко от 1500 м от прозорците на гражданите.
Това показва анализ на "Зелени закони".
Анализът обхваща периода след 1999 г. и включва общо 552 концесии за добив на подземни богатства, включително за строителни и скалнооблицовъчни материали, за индустриални минерали и метални полезни изкопаеми. Данните са налични в публичния национален концесионен регистър, който се поддържа от Министерски съвет. Регистърът на разрешенията за търсене и проучване към Министерството на енергетиката разкрива и друга тревожна тенденция - още 171 актуални издадени разрешения за проучване на подземни богатства.
Наредба 7, единствената защитаваща здравето на хората наредба към Закона за здравето, е отменена през 2011 г. с аргумент, че преценките на регионалните здравни инспекции и процедурите чрез оценка на въздействието върху околната среда са достатъчни за тази цел. Времето обаче доказва, че подобен начин на контрол не е достатъчно ефективен. Голяма част от кариерите се допускат без оценка на въздействие на околната среда, въпреки добива посредством взривове. А отрицателните становища от РЗИ са рядкост, дори когато има очаквано отрицателно въздействие, здравен риск и опасно близки отстояния.
Например, кариерата за мраморна баластра Делчевото се намира на едва 782 м от първите къщи, докато прекрачилата границите на своята концесия кариера в Шишманци в момента е само на 180 м от първата къща. Последната е допусната и без оценка на въздействие на околната среда.
Доколкото издадените концесии имат дългогодишен срок на действие, не без основание гражданите се притесняват, че ако няма политическа воля и законодателна промяна, рисковете, с които са принудени да се сблъскват всеки ден, няма да намалеят. Пример за това е квартал "Банево" в Бургас, често разтърсван от взривовете на находящата се в близост каменна кариера. Въпреки постоянните жалби, които жителите изпращат до общината и обещанията на властите, че опасната кариера ще бъде затворена, резултат все още няма.
Липсата на законова защита за селищната среда и бездействието на институциите създават постоянни заплахи и дори тормоз от страна на инвеститорите за гражданите, които стоят срещу тези вредни практики.
"Все по-неотложно е да бъде спряно безконтролното раздаване на концесии и да бъдат предприети възможно най-скоро необходимите законови мерки за предпазване на средата и здравето на общностите", посочват от "Зелени закони".
Още по темата
- Мъж с половин килограм взрив избяга от полицията в Берлин
- Един убит и около 40 ранени при врязване на камион в хора, чакащи на спирка до Тел Авив
- 18 млрд. лв. разходи: бюджетът на фокус преди изборите. Кои свои решения да ревизира парламентът
- Четирима загинали и 10 ранени при руска ракетна атака в Одеска област
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни