Министерството на вътрешните работи е предприело всички необходими законови действия за защита на своите граждани.
Това увери министър Калин Стоянов четиримата българи, които като служители на "Гранична полиция" през 2008 г. са изпълнявали служебните си задължения в морето край Бургас и за част от които Турция поиска екстрадиция.
Бившите вече граничари благодариха на министъра за срещата с думите "Тя беше изключително важна за нас". Адвокатът им отбеляза, че подкрепата на ръководството на МВР е ценна не само за тях , но и за техните семейства.
"Относно смъртта на турския гражданин Я.Е., българските власти са провели всеобхватно и пълно разследване. Заключението на Военно-окръжна прокуратура-Сливен, потвърдено и от Военен съд-Сливен, е, че в случая няма извършено престъпление от страна на българските граждани (по това време - гранични полицаи, б.р.)."
Това пък се казва в нарочно съобщение на българската прокуратура от по-рано днес. То касае казус от 2008 г., при който при проверка от "Гранична полиция" в наши териториални води умря турски рибар. Оттогава неспирно припламват искри между двете държави, като вчера в медии се появиха информации, че турският съд е обявил за издирване четиримата вече бивши служители на "Гранична полиция".
От държавното обвинение съобщават, че Върховна прокуратура е получена информация от Дирекция „Международно и оперативно сътрудничество“-МВР, че към момента по искане на турските власти за издирване с „Червен бюлетин“ на Интерпол са обявени двама български граждани.
Оттам обаче припомнят, че - освен българското разследване - по дело, заведено от роднините на починалия в Страсбург, ЕСПЧ излезе с решение, че "случаят касае настъпване на нещастен инцидент вследствие на случайно събитие и че българските гранични полицаи не са нарушили правилата за използване на огнестрелно оръжие".
От прокуратурата днес пишат още:
"Върховна прокуратура уточнява, че при евентуално постъпване на молба за екстрадиция от Република Турция по реда на Европейската конвенция за екстрадиция (ЕКЕ), то същата не подлежи на изпълнение, тъй като според националното законодателство страната ни не екстрадира свои граждани в държави извън Европейския съюз".
Иначе Калин Стоянов пое днес ангажимент въпросът да бъде поставен на политическо ниво и ще информира премиера Николай Денков и вицепремиера и външен министър Мария Габриел.
Ето и цялото съобщение на прокуратурата:
Пълно и всеобхватно разследване на инцидент, при който през 2008 г. в български териториални води е загинал турски гражданин, установи, че четирима български граждани не са извършили престъпление
Във връзка с високия обществен интерес по казус с български граждани (бивши гранични полицаи) в Република Турция, Върховната прокуратура предоставя следната информация:
В отдел „Международен“ при Върховна прокуратура е получена информация от Дирекция „Международно и оперативно сътрудничество“-МВР, че към момента по искане на турските власти за издирване с „Червен бюлетин“ на Интерпол са обявени двама български граждани.
Искането е по дело за смъртта на турския гражданин Я.Е. на 17.04.2008 г., настъпила при проверка на турски плавателен съд в българските териториални води на Черно море. Съдебното дирене се води в съда в гр. Къркларели, Република Турция, за съучастие в убийство.
По повод публикации в медиите, че по случая са обявени за издирване четирима бивши български граничари, Върховна прокуратура уточнява, че към момента за двама от тях не е получена официална информация да се издирват чрез Интерпол.
Относно смъртта на турския гражданин Я.Е., българските власти са провели всеобхватно и пълно разследване. Заключението на Военно-окръжна прокуратура-Сливен, потвърдено и от Военен съд-Сливен, е, че в случая няма извършено престъпление от страна на българските граждани.
Още през декември 2014 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови решение по дело, образувано от наследниците на починалия турски гражданин. Съдът в Страсбург прие, че случаят касае настъпване на нещастен инцидент вследствие на случайно събитие и че българските гранични полицаи не са нарушили правилата за използване на огнестрелно оръжие.
Върховна прокуратура уточнява, че при евентуално постъпване на молба за екстрадиция от Република Турция по реда на Европейската конвенция за екстрадиция (ЕКЕ), то същата не подлежи на изпълнение, тъй като според националното законодателство страната ни не екстрадира свои граждани в държави извън Европейския съюз.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни