Днес е първата годишнина от опустошителните земетресения в Югоизточна Турция - най-смъртоносното природно бедствие в съвременната история на страната, отнело живота на над 53 хиляди души. Засегната бе и съседна Сирия, където загинаха повече от шест хиляди души. Милиони хора останаха без домове, след като буквално цели градове бяха изравнени със земята.
Два разрушителни труса бяха регистрирани на 6 февруари. Първият трус със сила 7,7 бе в 4:17 ч. местно време (3:17 ч. бълг. време) с епицентър в град Пазарджък, окръг Кахраманмараш, а броени минути по късно – в 4:36 ч. град Ислахийе (окръг Газиантеп) бе разтърсен от земетресение с магнитуд 6,4. В 13:24 ч. местно време бе регистрирано и другото разрушително земетресение със сила 7,6 в град Елбистан, окръг Кахраманмараш (първоначално бе обявено, че трусът е със сила 7,8, впоследствие данните бяха променени).
По данни на Дирекцията по комуникации към турското президентство, предоставени на БТА, от земетресенията е била засегната площ в размер на 120 хиляди кв. км, а засегнатите хора са 14 милиона. Броят на загиналите е 53 537 души, а ранените са 107 213 души.
Най-силно пострадаха 11 окръга в страната – Хатай, Кахраманмараш, Адъяман, Османийе, Газиантеп, Шанлъурфа, Малатия, Диарбекир, Адана, Килис и Елязъг. Освен тези райони в по-лека степен от земетресението бяха засегнати още седем окръга (Сивас, Бингьол, Кайсери, Мардин, Тунджели, Нигде и Батман), посочват от Дирекцията по комуникации.
Десетки хиляди спасители от Турция и цял свят, включително много спасители от България, участваха в усилията за спасяване на затрупаните под руините хора и домашни любимци.
Все още над 140 души, сред които 38 деца, се смятат за изчезнали.
Семействата засега не успяват да открият изчезналите лица, въпреки че са чакали край развалините, докато са били разчиствани, след това са проверявали в полицията и са ги търсили в болниците, заяви миналата седмица пред журналисти в Анкара Сема Гюлеч, главен секретар на местната асоциация на семействата ДЕМАК.
Година след трагедията стотици хиляди продължават да живеят в контейнери и палатки. Въпреки непрекъснатите усилия на властите животът на хората остава изключително сложен. Много тежка продължава да е ситуацията в град Нурдагъ, окръг Газиантеп, както и в Антакия и Искендерун, окръг Хатай.
След бедствието правителството обеща да възстанови 680 000 жилища в 11 окръга за две години, включително около 250 000 в Хатай. В навечерието на годишнината от трагедията много новопостроени жилища бяха предадени на новите им собственици.
Някои от хората, които живеят в контейнери, казват, че като цяло в тях е сравнително топло през нощта (част от контейнерите са оборудвани с климатици, в други има печки). Други разселени жители се озоваха в сглобяеми къщи, които са малко по-големи, с две спални и дневна. Част от оцелелите от земетресението пък все още живеят в палатки въпреки температурите, които през нощта падат под нулата.
Междувременно в района през цялото време има трусове, които стряскат изтерзаните и уморени хора. Според експерти вторичните земетресения ще продължат между три и пет години.
Земетресенията станаха причина и за огромна вътрешна миграция.
Скоро след трагедията в района на бедствието стартира изграждане на нови жилища. В момента се строят жилищни блокове, къщи, офиси, производствени зони, складове, магазини. В градовете и селата е започнало строителството на общо 307 хиляди здания (някои от тях вече са построени).
Междувременно са стартирали много проекти в подкрепа на микро-, малките и средните предприятия. Световната банка и ЕС също оказват значителна подкрепа.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган, който през уикенда посети окръзите Хатай и Газиантеп, обеща, че усилията на властите няма да спират до пълното възстановяване на региона.
Макар да е минала една година от земетресението, ние чувстваме болката заради всеки погребан човек. В наши ръце е да заменим разрушеното с ново и да компенсираме материалните щети. Работим без прекъсване, ще изправим на крака целия район, каза държавният глава.
Ердоган пътува до зоната на бедствие броени дни след земетресенията. Президентът побърза да обещае на гражданите решения на проблемите, свързани с щетите, които обхващат площ, по-голяма от тази на България, и които според парламентарно разследване са стрували на страната почти 10 процента от нейния БВП.
Според мнозина многото жертви и разрушения се дължат на корупцията в рамките на строителния бум в Турция, продължил две десетилетия.
Очевидно жителите на Турция и Сирия ще живеят с последиците от случилото се на 6 февруари 2023 г. още десетилетия. До този етап те демонстрират невероятна издръжливост и решителност, докато междувременно е в ход дългият процес на възстановяването на региона.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни