Нови изисквания ще „проследяват движението“ на лекарства между болниците и от производителя до пациента.
За тази възможност съобщиха управителят (в оставка) на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов, директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов и шефката на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ Иванка Динева по време на изслушването им в парламентарната комисия по здравеопазване, информира БТА. Изслушването им е по повод заради случай „Даная“ и установените, дори при проверка (втората) на "Медицински надзор" за нарушения в две болници ("Пирогов" и ИСУЛ) при осигуряването на лекарство за хематологичното заболяване (вторична имунна тромбоцитопения) на 15-годишното момиче, което почина през май месец 2023 г. в спешната болница. Медикаментът е пренесен - на ръка, от майката, и е предоставено от лекуващата лекарка в ИСУЛ. Преди около месец в обясненията си от "Пирогов" твърдяха, че са разполагали с лекарството, но процедурата по изписването му щяла да отнеме повече време. Става дума за кръвосъсирващото NovoSeven, от което 2 мг струват над 2100 лв.
Първоначалният одит на “Медицински надзор” твърдеше, че в "Пирогов" е имало NovoSeven от 2 мг - 13 бр. флакони, и от 5 мг - 43 бр. флакони, а лекарството е било прилагано на Даная по определена схема. Майката на момичето обаче Ани Стоянова няколко пъти пулично обясни, че е трябвало да вземе медикамента от лекуващия лекар на дъщеря ѝ в ИСУЛ. Това беше потвърдено едва от доклада във втората проверка на “Медицински надзор".
В нов епизод от разследването на Валя Ахчиева по случая "Даная" обаче се постави въпросът дали препаратът въобще не е даден на Даная. Причината е, че има проблем с отчитането на опаковките. В предаването д-р Аспарух Илиев, който ръководи лаборатория в Швейцария, коментира с изумление количествата NovoSeven, които "Пирогов" отчита само за един пациент. "250 флакона е невероятно количество за един човек. Това е цена над 2 млн. лв. - огромна сума", коментира д-р Илиев.
Предвижда се подробно да бъде проследяван и описван пътят на лекарства – антихемофилни фактори за лечение на вродени коагулопатии, от една до друга болнична аптека. Верификация на лекарствата в болничната аптеки ще бъде извършвана както от изпращащата аптека, така и от аптеката, която го получава, посочи Михайлов. Неизползваните лекарства ще се връщат на предоставилото ги лечебно заведение, а приемащата болница ще бъде задължена да извърши дезактивирането на медикамента, което гарантира, че бъде предотвратена злоупотреба с лекарствата, каза Богдан Кирилов.
Динева посочи, че към момента на лечението на детето верификацията на медикамента не е била възможна, а лекарството към момента на проверката притежава само партиден, но не и индивидуален номер. По думите ѝ за спешни състояния не е било предвидено прилагането на този лекарствен продукт, но вече се предвижда такава възможност. Динева посочи още, че ще бъде обсъдено с Министерството на здравеопазването, НЗОК, ИАЛ и Българския лекарски съюз проблем с друг медикамент, който се прилага в България само при сърдечно трансплантирани пациенти, но не и за пациенти с трансплантиран бял дроб. Дълг към тези хора е и се надявам да решим този проблем, защото ако тези болни не приемат имуносупресори, ще настъпят фатални последствия за живота и здравето им и ще се обезсмисли донорството, допълни Динева.
Случаят е много тежък, каза заместник-министърът на здравеопазването Петко Стефановски. По думите му предстои преработване на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти, а всяко лекарство ще се проследява от производителя до леглото на пациента. Трябва да направим всичко възможно, така че да не умира дете заради нормативни дупки, каза още той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни