В бърза реакция този уикенд Университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" съобщи, че проф. Искра Христозова е била отстранена от Клиниката по хематология и онкология.

Това става, след като ден по-рано от фондация "Даная" разпространиха видео, което е заснето по време на работна среща, организирана в общината. В него професорката се оплаква от отношението на обществото към лекарите, които били негови "крепостни селяни", но същевременно онагледява това си твърдение с нападки към фондация "Даная" и конкретно към Ани Стоянова, майката на починалото в "Пирогов" 15-годишно момиче през май 2023 г. Усилията на фондацията са насочени към подобряването на детското здравеопазване в България. 

Професорката обвинява майката, че носи вина

На публикуваното видео от среща на фондация „Сдружение на деца с онкохематологични заболявания“ с представители на Клиниката и болницата, и Комисията по здравеопазване в Столична община на 5.02.2025 г.  обявява следното:

"Възникна сега една шеста Фондация "Даная" на една нещастна майка, която загуби детето си, но има някаква вина. Не може дете с тромбоцитопения да го качиш да спи на горния етаж на леглото.

Тя има четири деца, самотна майка от 4 различни мъже. То да си удари главата, три дни по Гергьовден да не го заведеш на лекар. След това като отива в "Пирогов", понеже няма фактори, които да спрат това кървене, лекарите са виновни. Успяха от "Пирогов" да се измъкнат, сега нас ни обследват".

Професорката твърди и че фондацията "пише доноси" за клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ. 

Ани Стоянова: Може да си лекар и да си злонамерен, лош и некадърен

"Знаете ли как ми писна, да се опитвам да оправдам лекари без морал, етика и каквито и да били принципи.

Ще го кажа ясно - това че си лекар не те прави неизменно стойностен човек. Съвсем възможно е да си лекар и да не ставаш за абсолютно нищо, да си злонамерен, лош, некадърен и клюкар", реагира във Фейсбук Ани Стоянова.

И опровергава "твърденията" на лекарката:

"Така! На видеото виждате професор Искра Христозова, тя е детски хематолог и никога не е виждала Даная, не познава и мен.

Същата съвсем спокойно каза толкова много лъжи за отрицателно време, че дори най-големият лъжец не би се справил.

Първа лъжа - имам 4 деца от 4 различни мъже. Имам три деца, като Даная е от единствения брак, който съм имала. Другите ми две деца са от мъжа, с когото живея вече 9 години.

Втора лъжа - Даная спала на горния етаж на двуетажно легло. Даная никога не е спала на горен етаж на леглото и не удря главата си по време на сън, а тръгвайки за училище.

Трета лъжа  - аз съм самотна майка. Никога не съм била самотна майка. И трите ми деца имат бащи и носят фамилните им имена.

Четвърта лъжа - три дни по Гергьовден не съм я завела на лекар! Потърсихме помощ ВЕДНАГА, но беше върната с обезболяващо. И не беше по Гергьовден, а доста преди това. Мога да го докажа с документи.

За едно обаче е права - "нещастна майка". Да, такава съм, защото ей такива като нея ми го причиниха."

Уволнение и извинение от болницата

Нетипично за българския подход в подобни ситуация реакцията от болницата беше решителна и бърза - с писмо от доц. Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология на болница "Царица Йоанна - ИСУЛ", в което тя поднася извинение за квалификациите на професорката и съобщава, че "считано от 10.02.2025 г. проф. Христозова няма да е член на лекарския състав на клиниката".

"Считаме, че е абсолютно недопустимо използването на подобни думи и контекст към родители на пациенти, както и че това е грубо нарушение на принципите на лекарската етика и морал. Нещо повече – винаги сме подчертавали, че с родителите сме в един отбор в битката, която водим за здравето на децата, лекуващи се в Клиниката по детска клинична хематология и онкология", се казва в него.

Добавя се още и че изказаното мнение на проф. д-р Христозова е лично нейно, а не на Клиниката по детска клинична хематология и онкология. По време на срещата тя е присъствала само в качеството си на подала сигнал до общината.

"Този сигнал е лично нейна инициатива, и за него нито ръководството на клиниката, нито ръководството на болницата, бяха уведомени предварително."

Случаят "Даная"

През май 2023 г. 15-годишната Даная беше приета по спешност в "Пирогов" с мозъчен оток. Тя страдаше от хематологично заболяване, което утежняваше състоянието ѝ. Случаят нашумя медийно, тъй като на Ани Стоянова ѝ се наложи публично да търси съдействие от тогавашния здравен министър в служебното правителство Асен Меджидиев, за да се намерят лекари, които да оперират дъщеря ѝ, защото фаталният инцидент с Даная беше станал по време на празниците около Гергьовден.

Даная изпада в мозъчна смърт, а органите ѝ бяха дарени на четирима пациенти, нуждаещи се от трансплантация, по решение на родителите ѝ. Майка ѝ дълго настояваше за проверка на адекватността на оказаната помощ на дъщеря ѝ като разказа смущаващи подробности за отношението, липсата на координация между болниците в търсенето на необходим за лечението на медикамент, организацията и т. н.

Агенция "Медицински надзор" започна проверка по случая през септември - чак четири месеца след смъртта на момичето. След като първият доклад на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" не откри нарушения, последва втора проверка, който откри нарушения в две болници. 

"Да усети какво е болка"

Ани Стоянова и фондация "Даная" не за първи път срещат враждебно отношение от лекари в исканията си за прозрачност и ясни стандарти в лечението на деца. След протести на фондацията в началото на миналата година с искания на оставката на директора на "Пирогов" Валентин Димитров имаше реакции как се пречи на медиците от спешната болница да си вършат работата и как те са подложени на "натиск и тормоз".

В изтекъл аудиозапис от заседание на Медицинския съвет и Съвета по здравни грижи на "Пирогов" се чуваше как се коментират протестите на фондацията пред болницата с искане на информация, както и настояване за оставката на тогава и.д. директор д-р Валентин Димитров. Освен окуражаването как трябва да издържат в "Пирогов" до 13 март (датата на така и така пропадналата по-късно правителствена ротация), когато трябваше да бъде сменен и тогавашният здравен министър Христо Хинков, който пробва да уволни Димитров, се чуваше и един глас, който изрича и изречение, което звучи като заплаха по адрес на майката на починала 15-годишна Даная: 

"Тези трябва да усетят какво е болка."

След сегашното решение на ИСУЛ за уволнението на проф. Христозова добре известни блюстители на "обществения морал" веднага се хвърлиха в атаки към фондацията като съответно се възползваха от насаждащи се настроения - все по-настойчиво, срещу гражданското общество.

Така собственикът на "Гласове" Явор Дачков обяви, че "Фондация "Даная" се занимава с рекет над болници и публичен линч на лекари и трябва да се преследва от закона". Има и негови мисли, че "публичният линч и рекет от "граждански организации" не е по-малко опасен от корупцията по високите етажи на властта."

"Добре, че има подобни трагедии, че лешоядите да не умрат от глад", коментира Стоянова.