
На 17 февруари 2008 г. Косово обявява своята независимост от Сърбия, чрез приемането от парламента на Декларация за независимост. Тя е резултат от неуспеха на преговорите за приемане на Плана "Ахтисаари“, прекратени през есента на 2007 г.
Планът, изготвен от специалния представител и бивш финландски президент Марти Ахтисаари предполага за Косово вид независимост, върху която се упражнява надзор, без изрично да използва думата “независимост“. Според този план Косово ще трябваше да получи самоуправление под ръководството на ЕС и да съблюдава точно правата на малцинствата чрез приемане на конституция и представително управление. Косово щеше да получи собствени национални символи като флаг и герб и да извърши демаркация на спорната косовско-македонска граница.
Албанците подкрепят Плана „Ахтисаари“ в неговата цялост. Подобна е позицията на ЕС и САЩ. Сърбия и Русия изцяло отхвърлят предложението, така че няма възможност за постигане на напредък и в рамките на ООН.
Поради липсата на перспектива за напредък на преговорите, косоварите решават да обявят едностранно създаването на Република Косово, като се задължават да следват изцяло предписанията на Плана „Ахтисаари“.

След края на Косовската война през 1999 г. Съветът за сигурност на ООН приема резолюция 1244, която определя временния статут на провинцията. Тя поставя Косово под ръководството на преходна администрация на ООН, изисква изтегляне на сръбските сили за сигурност от Косово и предвижда евентуален политически процес, подпомогнат от обединените нации. Същевременно резолюцията “препотвърждава признаването от всички държави членки на суверенитета и териториалната цялост на Федерална република Югославия и на другите държави в района, както е изложено в Хелзинкския заключителен акт и анекс 2 (отнасящ се до принципите за статута, договорени в края на войната).”
Декларацията за независимост на Косово е приета от парламента в Прищина на днешния ден преди седем години. Одобрена е с вдигане на ръце, като от 109 присъстващи депутати няма нито един гласувал „против“. Отсъстват единадесет народни представители от етническите малцинства, включително сърби. В декларацията се заявява, че независимостта на Косово се ограничава в рамките на принципите, изложени в Плана „Ахтисаари“: забранява се на Косово да се присъединява към друга държава, предвижда се ограничен военен капацитет, обявява се, че страната ще е под международно наблюдение и се обещава защита на малцинствените етнически общности.
На 18 февруари 2008 г. Националното събрание на Република Сърбия обявява декларацията за независимост на Косово за недействителна.

Сръбският Конституционният съд определя акта като незаконен, твърдейки, че той не е съобразен с Хартата на ООН, със сръбската конституция, с Хелзинкския заключителен акт, с Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН (включително и с предходните резолюции) и с Комисията „Бадинтер“.
Нека видим в снимки какво още се е случило на 17 февруари по света през годините.
Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни