Управляващата партия в Япония изглежда върви към промяна на закона, който урежда монархическите въпроси. Целта е да бъде разширено императорското семейство, за да може най-старата монархия в света да избегне кризата, свързана с липсата на наследник. Критиците обаче държат законодателството да не се промени дотам, че жена да може да наследи Трона на хризантемата.
Либералната демократическа партия, която ръководи Япония в момента, излъчи сигнали, че има готовност да измени позицията си и да направи така, че източноазиатската монархия да може да бъде оглавена и от жена. Традиционалистите в страната са твърдо против подобна реформа. Тя би позволила на жените от императорското семейство да запазват монархическите си права и след като се омъжат. Сега те губят този свой статут, което означава, че техните деца не влизат в сметките за наследници на трона.
Промени в закона за монархията
Друго предложение е да се възвърне монархическия статут на части от императорската династия, които бяха изключени от нея след края на Втората световна война в опит да се намали влиянието на императора. Ако тази реформа бъде одобрена, това ще даде много повече възможности за наследници на трона. Професорът по политология в Токийския университет Хироми Мураками смята, че това е добър знак. "Това показва, че управляващата партия най-сетне се вслушва в социологическите проучвания за бъдещето на монархията”.
Имперският закон сега позволява само мъжките наследници по пряка линия на императора да наследяват трона. Проучвания на общественото мнение обаче показват, че в последните години повече от 70 на сто от японците предпочитат законодателството да се измени и да стане възможно Япония да има императрица.
"Консерваторите се противят на тази идея и настояват старовремските идеали да продължат да доминират едно общество, доминирано от мъжете”, казва Мураками. "Обнадеждаващо е, че сега това изглежда се променя”.
По закон само мъж може да е император на Япония. Император Нарухито, който наследи трона от баща си Акихито, абдикирал през 2019 година, има само една дъщеря - принцеса Аико. По-младият му брат принц Акишино също има само дъщери. Това и провокира дискусията за промени в монархическия закон.
Най-старата наследствена монархия в света
Опасението, че тронът няма да има мъжки наследник, което би сложило край на имперската династия, чиито корени могат да се проследят до 660 година преди Христа, беше забравено, когато през 2006 г. съпругата на принц Акишино роди син - принц Хисахито. Това обаче не разрешава големия проблем - един мъжки наследник в непрестанно свиваща се династия не е достатъчен. Затова в последните години неколкократно са се провеждали дискусии, които да се опитат да разрешат проблемите на обичаната от повечето японци монархия.
Въпреки че сегашните предложения изглеждат като стъпка в правилната посока, университетският професор Йохеи Мори смята, че това са просто "машинации” на традиционалистите в правителството, които са противници на идеята за жена на императорския трон:
"Те активно лобират, за да убедят останалите в управляващата партия и опозицията, че мъжките наследници на монархията са японска традиция."
Идеята да се позволи на жените в императорското семейство да запазват статута си също е консервативна, смята Мори, тъй като наследниците им от съпрузи, които не са от династията, няма да има как да наследят трона. Предложението самата династия да се разшири пък е добре дошло за традиционалистите, тъй като така ще се създаде възможност за повече мъжки наследници.
Според професор Мори е необосновано да се търсят варианти за мъже императори в ера, в която светът търси равнопоставеност между половете. Обединеното кралство, Испания и други европейски нации отдавна позволяват жени да управляват монархиите им, припомня експертът.
Едва ли жена ще може да седне на императорския престол
"Проблемът е, че в Япония малък брой консерватори имат огромно влияние върху законодателната власт, а те са твърдо убедени, че тронът трябва да се наследява само от мъже”, обяснява Мори.
Той не е оптимист, че предложенията за реформи ще бъдат приети, тъй като промяна в закона за монархията изисква пълно мнозинство, за да бъде приета. А най-голямата опозиционна партия в Япония, Конституционната демократическа партия, продължава да се противопоставя на идеята за жена император. Според Мори управляващата партия също няма да настоява за тази промяна, защото това ще предизвика гнева на консервативните групи.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни