Жълт код за интензивни валежи и гръмотевична активност за 13 области на страната издаде за днес Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). Предупреждението е в сила за областите Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Смолян, София – област, Стара Загора.

В тези области се очаква количествата дъжд да са между 20 и 35 мм за 24 часа.

Прогнозата на НИМХ за днес е за значителна облачност, купеста и купесто-дъждовна. В отделни райони ще има и гръмотевични бури, има условия за локални интензивни явления, значителни количества на валежите и за градушки. Ще духа до умерен северозападен вятър. Максималните температури ще бъдат между 19° и 24°, в София – около 19°.

Над Черноморието облачността ще е променлива, над южното крайбрежие по-често значителна и там ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Над планините ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици, над 2700 m валежите ще са от сняг.

Повече от 230 сигнала са получени в София снощи след обилните валежи, обстановката в града се нормализира, каза за БТА директорът на дирекция "Аварийна помощ и превенция" Красимир Димитров. През нощта са обработени над 45 от сигналите. Най-критично беше положението в участъци на Околовръстното шосе на града, заради две излезли от коритата си реки. Имаше опасност от наводнения на близките къщи, но то е предотвратено, каза Димитров. Сериозна е била и ситуацията в селата Кривина и Казичене, където имаше наводнени къщи и улични платна със завиряване.

Без електричество са абонатите на два трафопоста - единият в кв. „Христо Смирненски“, другият в „Триадица“, но се очаква бързо възстановяване на електрозахранването, каза още Красимир Димитров. Градският транспорт в София се движи нормално. Задействала се е системата за ранно предупреждение и оповестяване при високи нива на реки и язовири, тъй като на места нивата на реките са били с между метър до 1,80 метра над нормалното. В момента има спад на нивата, допълни директорът на "Аварийна помощ и превенция".

Общо 18 от екипите на дирекция „Аварийна помощ и превенция“, заедно със столичната пожарна са реагирали на сигнали, свързани с обилните валежи и градушката, съобщиха и от пресцентъра на Столична община. Над 40 от сигналите са били по-критични - за завирявания на участъци от пътища, на мазета, гаражи, търговски обекти и подлези. Най-голям брой от тях са на територията на районите „Подуяне“, „Младост“, „Витоша“, „Оборище“, „Сердика“, „Искър“. Извършено е отводняване на дворове и мазета в селищата Яна, Кривина, Казичане, Бусманци и кв. “Враждебна“. 

В момента аварийните екипи работят по отводняване на частна сграда в район “Триадица”. Отворен за движение е пътният тунел на бул. “Цариградско шосе“ в района на кв. “Полигона“. Почистват се дъждоприемните шахти от наноси и листна маса от фирмите, ангажирани с чистотата в града. Дейностите по контрол се извършват от екипите на Столичен инспекторат. 

Наблюдават се речните корита и общинските язовири. Реките текат в коритата си и няма опасност от разливи, водните количества в язовирите са в норма. Столичната община изпълнява програма за почистване на речни корита, която включва над 270 участъци. Създадена е организация за почистване на близо 40 участъци, включващи реките Перловска, Владайска, Какач. Почистени са и водостоците на Южната дъга на Околовръстен път, информираха от Общината. 

Кметът на София Васил Терзиев е разпоредил всички екипи да са мобилизирани, да се извършват наблюдения на нивата на реките и общинските язовири. Кметовете на райони също трябва да следят водните обекти и критични места на територията на съответните им райони, става ясно още от съобщението. 

Вчера в София имаше силна буря с градушки и обилен дъжд. Мъж на 30 години пострада от мълния в столичния квартал „Младост” 1.

Следобед в столичните квартали "Дружба" 1 и 2, "Младост" 3, "Слатина", както и в софийски села се разрази буря, придружена с градушка и дъжд. Ледените късове бяха с размер на лешник, видяха репортери на БТА. Улиците се завириха, шахтите не можеха да поемат водата.