Финансовите министри и централните банкери на седемте най-богати демократични страни се събират, за да обсъждат днес и в събота какво да правят със замразените в западните държави руски активи.
Съединените щати, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Япония и Канада се срещат в Стреза, Италия, на брега на живописното Лаго Маджоре.
Разговорът за активите на Москва става все по-наложителен на фона на завладяването на територии на бойното поле от Русия и перспективата украинските държавни финанси да стават все по-нестабилни, коментира "Асошиейтед прес".
Темата какво да се прави с резервите на Руската централна банка е на първо място в дневния ред на срещата.
Повечето руски активи се намират в Европа
Украйна и много от поддръжниците ѝ призоваваха за конфискация на замразените след започналата на 24 февруари 2022 г. инвазия руски активи, които са на стойност 260 млрд. долара. Повечето от тях се намират в Европа, но официални лица от Стария континент се противопоставят на идеята заради правни опасения и такива, свързани с финансовата стабилност.
Европейски план за използване единствено на лихвите по руските средства би осигурил ежегодно недостатъчно пари - около 2,5 - 3 млрд. долара - при настоящите лихви. Това едва би покрило месечните финансови нужди на украинското правителство, отбелязва АП.
Киев харчи почти всички свои данъчни приходи за армията си и има нужда допълнително от 40 млрд. долара годишно, за да продължи да изплаща пенсии и заплатите на лекари, медицински сестри и учители.
Първоначално се смяташе, че подкрепата на съюзниците и заемът от 15,4 млрд. долара от Международния валутен фонд (МВФ) ще осигурят бюджета на страната за 4 години, но перспективата за продължителен конфликт помрачи прогнозата.
Украйна зависи от съюзниците си за тези средства, тъй като войната не ѝ позволява достъп до заеми на международния облигационен пазар. Възможна алтернатива би било печатането на пари от централната банка, но това може да доведе до риск от хиперинфлация.
Останалите теми: Китай, Газа и Иран
Финансовите министри ще се опитат да стигнат до консенсус преди срещата на върха на националните лидери на страните от Г-7, която ще се проведе между 13 и 15 юни, отново в Италия.
В събота те ще се срещнат и с украинския финансов министър Сергей Марченко.
Американската финансова министърка Джанет Йелън ще повдигне темата за държавно подкрепяното производство на технологии за зелена енергия в Китай - нещо, на което Вашингтон гледа като на заплаха за световната икономика. Министрите ще обсъждат хуманитарната помощ за Газа и евентуално засилване на санкциите срещу Иран.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни