ГЕРБ-СДС директно предложи структура и състав на правителство при получаването на първия проучвателен мандат от президента тази сутрин. Това стана изненадващо. Според Конституцията формацията имаше седем дни, за да води преговори и да предложи министри.
Вместо това издигнатият за премиер Росен Желязков върна мандата веднага изпълнен.
Предложеният проектокабинет се състои от министър-председател, един заместник министър-председател и 19 министри.
Като цяло правителството се състои от кадри на ГЕРБ и на кабинета „Главчев“.
С решението да предложат незабавно проектоправителство ГЕРБ фактически поставят ултиматум на останалите формации и отказват да преговарят за подкрепа в рамките на седмица - време, което им се полага по Конституция. При този подход изборът на проектокабинета "Желязков" изглежда малко вероятен на този етап.
За вицепремиер и министър на иновациите и растежа от ГЕРБ издигат Томислав Дончев.
Дончев започва кариерата си в политиката през 2007 г. - като кмет на Габрово от листата на ГЕРБ, месеци след основаването на партията. През 2010 г. влиза в първия кабинет на Борисов като министър без портфейл, отговорен за управлението на средствата от Европейския съюз. През 2014 г. става вицепремиер във втория кабинет на Борисов.
Министър на финансите – Людмила Петкова, която в момента заема поста в служебния кабинет на Димитър Главчев.
Петкова е икономист, с дългогодишна кариера в Националната агенция за приходите, където заема различни експертни и управленски длъжности. От 2010 г. е директор на дирекция "Данъчна политика" в Министерството на финансите. През 2013 - 2014 г., септември - декември 2021 г. и август 2022 - юни 2023 заема поста заместник-министър на финансите с ресор бюджет, данъци, Националната агенция за приходите, Агенция "Митници" и Дирекция "Данъчна политика" в МФ.
Два пъти е член на Надзорния съвет на НЗОК, а в периода 2013 - 2014 г. е и негов председател. Има дългогодишен международен опит, свързан с дейността на работните групи и комитети към Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз и Комитета по фискални въпроси на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Вътрешен министър – Калин Стоянов, също министър в служебния кабинет, но и в правителството на Николай Денков.
Стоянов започва кариерата си в МВР през 2003 г. Започва в "Икономическа полиция" на ОД на МВР-Бургас, след това за кратко е в ТЗБОП-Бургас. От 2011 г. влиза в ГДБОП като служител в "Специални операции". През 2018 г. става началник на отдела. През 2023 г. бива назначен за министър на вътрешните работи в кабинета на Николай Денков.
След протестите на футболни фенове в София през ноември 2023 г. от ПП-ДБ оттеглиха доверието си от Стоянов и поискаха оставката му. Кирил Петков дори обяви, че той е предложение на ГЕРБ. ГЕРБ и ДПС го защитиха и Стоянов остана на поста.
За министър на регионалното развитие и благоустройството е издигнат Николай Нанков
Нанков започва кариерата си в частния бизнес с разработване, управление и изпълнение на европроекти. През 2009 г. е назначен за областен управител на Ловеч, а през 2011 г. става зам.-министър на регионалното развитие в първото правителстно на Бойко Борисов.
Остава на поста и в следващия кабинет на ГЕРБ, а през 2017 г. бива назначен за министър на МРРБ. Подава оставка след катастрофата с 20 жертви на автобус по пътя София-Своге, инцидент, при който лошо поставената настилка изиграва ключова роля и води до оставката на още двама министри. Депутат в 8 Народни събрания.
За министър на труда и социалната политика - Деница Сачева.
Сачева започва кариерата си като кадър на СДС, а през 2013 г. е неуспешен кандидат-депутат от листата на ДСБ. Тогава обявява и че ПП ГЕРБ управлява "със страх и репресии, като по време на комунизма", и че част от кадрите на партията са се занимавали 20 години с рекет.
През 2016 г. обаче става зам.-министър на труда и социалната политика във второто правителство на Борисов, а през 2017-2019 г. е зам.-министър на образованието в "Борисов 3". През 2019 г. става министър на труда и социалната политика в същия кабинет.
За външен министър е предложен Даниел Митов
Политолог по образование, Митов също започва кариерата си като член на ДСБ, като е техен кандидат за евродепутат през 2007 г., след които става и зам.-председател на партията. През 2009 г. е кандидат-депутат на "Синята коалиция". През 2012 г. напуска ДСБ и отива в новосъздаденото Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева. Между 2012-та и 2014-та е за кратко извън политиката, докато не бива назначен за външен министър в служебния кабинет на Георги Близнашки - а след това запазва същия пост в третия кабинет на Борисов.
През 2021 г. влиза като депутат на ГЕРБ в 45-ото Народно събрание. Прредложен е за министър-председател в проектокабинета на ГЕРБ-СДС, който обаче не поучава нужната подкрепа. Скоро след това - през май същата година - става зам.-председател на партията.
За министър на отбраната е предложен Атанас Запрянов
Запрянов е български офицер, генерал-лейтенант, с блестяща кариера в армията. През 2006 г. е назначен за военен представител на Българската армия в Делегацията на Република България към НАТО. През 2010 г. преминава в резерва, от 2010 до 2013 г. и отново през 2015 г. е съветник в кабинета на министъра на отбраната. От 2015 г. бива назначен за зам.-министър на отбраната и заема поста три пъти, за общо 6 години. По-рано тази година бе назначен за служебен министър в кабинета "Главчев".
За министър на правосъдието е издигната Мария Павлова.
Павлова започва правната си кариера като следовател през 1998 г. в Столичната следствена служба. От 2006 г. е прокурор в Софийска районна прокуратура. През 2012 г. отново става следовател - в Национална следствена служба. През 2016 г. пък е избрана за член на Комисията по атестирането и конкурсите към прокурорската колегия на ВСС.
През 2017 г. става служебен министър на правосъдието в кабинета "Герджиков". В края на юни миналата година и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов пък я предложи за своя заместничка.
За министър на образованието и науката е предложен Красимир Вълчев.
Финансист по образование, Вълчев започва работа в Министерство на финансите през 2002 г. През 2009 г. се премества в Министерството на образованието и науката като главен секретар и изкарва 8 години - до 2017 г., когато бива назначен за министър на образованието в третия кабинет на Борисов. Депутат е в 6 Народни събрания.
За министър на здравеопазването - Костадин Ангелов.
Костадин Ангелов е хирург, от 2020 г. - професор по медицина. В периода 2013-2020 г. е директор на УМБАЛ „Александровска“ в София. През 2020 г. бива назначен като министър на здравеопазването в третия кабинет на Борисов, на мястото на подалия оставка Кирил Ананиев.
Ангелов е здравен министър в началото на пандемията от COVID-19.
За министър на културата е предложен Любен Дилов-син.
Писател, журналист, издател, идеолог на предаванията "Ку-Ку", "Каналето", "Хъшове" и "Шоуто на Слави", Любен Дилов-син влиза в политиката през 2001 г. със създаването на движение "Гергьовден". Между 2003 и 2013 г. е и негов председател. През 2019 г. "Гергьовден" става част от ПП ГЕРБ заедно със СДС. Дилов-син е депутат в 7 Народни събрания.
За министър на земеделието и храните е издигнат Георги Тахов
Тахов е икономист, магистър по счетоводство и по право, започва да работи в НАП през 2006 г., става зам.-директор на Териториална дирекция - Пловдив през 2009 г., а от 2013 до 2015 г. - директор. От 2022 г. до назначението му като служебен министър тази година е директор на Държавен Фонд "Земеделие".
За министър на околната среда и водите - Ивелина Василева.
Ивелина Василева е английски филолог и юрист, специализира и управление на евросредства. През 2007 г. става зам.-кмет по евроинтеграция в Бургас, в екипа на кмета на ГЕРБ Димитър Николов. В периода 2009-2013 г. е зам.-министър в министерството на околната среда и водите в първия кабинет на Борисов.
През 2013 г. влиза в листите на ГЕРБ и става депутат в 42-рото Народно събрание. През 2014 г. става министър на околната среда и водите във втория кабинет на Борисов. Депутат е в четири Народни събрания. Към момента е в надзора на ВиК Холдинга.
За министър на транспорта и съобщенията е предложен Георги Гвоздейков.
Гвоздейков е авиационен инженер, завършил магистърска програма по „Авиационна техника и технологии“, „Проектиране на летателни апарати“ във ВВВУ „Георги Бенковски“ Долна Митрополия.
Влиза в политиката през 2021 г. като кандидат-депутат на "Продължаваме промяната". През 2023 г. става министър на транспорта и съобщенията в кабинета "Денков".
След оставката на кабинета Гвоздейков остава на поста като служебен министър - и бива изключен от ПП. С номинацията му днес той, изглежда, окончателно преминава в редиците на ГЕРБ.
За министър на икономиката и индустрията е предложена Теменужка Петкова.
Магистър по счетоводство и финансов одитор, Теменужка Петкова прекарва дълги години като експерт в Столичното управление „Държавен финансов контрол“ и Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол. В периода 2010 г. – 2013 г. е директор на Агенцията за държавна финансова инспекция.
През 2014 г. бива назначена за зам.-министър на финансите в служебния кабинет "Близнашки". След това става редовен министър на енергетиката в кабинета "Борисов II".
За министър на енергетиката - Делян Добрев.
Икономист, завършил в САЩ, специализирал финанси и счетоводство в България, Делян Добрев започва кариерата си в областната управа на Област Хасково, като ръководител на проекти с европейско финансиране в Агенцията за подпомагане развитието на малкия и средния бизнес.
Влиза в политиката през 2009 г. като депутат на ГЕРБ в 41-ото Народно събрание. През 2011 г. става зам.-министър на икономиката, енергетика и и туризма. През 2012 г. става министър на мястото на подалия оставка Трайчо Трайков.
През 2017 г. Добрев подава оставка от всички заемани от него постове след разразил се скандал, придобил популярност с името „кумгейт“, за който е обвинен от депутатката Елена Йончева, че е кадрувал по роднинска линия в Община Хасково. Обвиненията не са доказани. Оставката му бива отхвърлена от Народното събрание и създава конституционен прецедент. КС решава, че парламентът не може да отхвърли вече подадена доброволно оставка, но преди решението им да излезе, Добрев я оттегля.
За министър на електронното управление е издигнат Владимир Темелков.
Владимир Темелков е ИТ специалист, завършва информатика в ПУ "Паисий Хилендарски". Работи дълги години в частния сектор и като преподавател в своя алма матер. Между 2019 г. и 2023 г. е общински съветник на ГЕРБ в Пловдив, а от тази година е зам.-кмет на града с ресор "Образование, бизнес развитие и европейски политики".
За министър на туризма е предложен Евтим Милошев.
С образование на геодезист, Евтим Милошев започва кариерата си като един от създателите на студентската програма "Ку-Ку" в ефира на Националната телевизия. Работил е дълги години като продуцент на предавания в бТВ, БНТ и Нова телевизия. През 2009 г. е сред основателите на Асоциацията на филмовите и телевизионните продуценти в България, през 2012 г. става неин председател. Същата година създава своя продуцентска компания.
Назначен от Димитър Главчев за служебен министър на туризма.
За министър на младежта и спорта - Красен Кралев.
Красен Кралев е известен като младеж със спортните си постижения като бегач на дълги разстояния. Бил е национален шампион за юноши старша възраст на 5000 и 20 000 m. През 1986 г. става рекордьор на България на 20 000 m за юноши старша възраст.
Кралев завършва медицина, но след това специализира глобален маркетинг и управление на политически кампании в САЩ. Президент е на ПФК „Черно море“ от 1998 г. до 2001 г. и от 2003 г. до 2007 г.
Прави опит за влизане в политиката през 2009 г. като кандидат-депутат на партия ЛИДЕР, а после е сред учредителите на политическа партия „Новото време“ и неин заместник-председател до 2012 г. През 2014 г. става министър на спорта във втория кабинет на Борисов, а през 2017 г. - в третия.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни