През последните няколко години доскорошната председателка на БСП Корнелия Нинова по трудно обясними причини влезе в сблъсък с президента Румен Радев, когото тя лансира за поста. Постепенно Нинова успя да въвлече и партията си в конфликта с държавния глава. Новото временно ръководство на БСП в лицето на Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов сега се опитва да стопли отношенията с Радев. Дали обаче то е склонно да преглътне политически проект на президента? За такъв упорито се говори заради критичната ситуация с шокиращо ниската избирателна активност на последните парламентарни избори и неспособността на формациите в Народното събрание да излъчат редовен кабинет. За Румен Радев анализатори коментират, че е стабилизиращ фактор, който би получил вот около и над 50%.
Вчера след брифинг за медиите репортер на Клуб Z спря Борислав Гуцанов в кулоарите на парламента в опит да научи нагласата на новото ръководство на БСП към евентуалния „президентски“ проект. Гуцанов бе лаконичен, но ето какво се получи:
- Г-н Гуцанов, как гледа новото ръководство на БСП на евентуален президентски проект, който да разреши кризата в момента?
- Аз не считам, че президентът има проект и по-скоро мисля, че това са спекулации.
- Не очаквате да създаде такъв проект?
- Аз смятам, че президентът седи изключително стабилно и сериозно като президент начело на Република България и не смятам, че...
- Не е ли в него разковничето да разреши все пак този блокаж на парламента?
... и не смятам, че той готви такива проекти.
***
За да създаде проект и да се яви на парламентарни избори с лицето си, Румен Радев трябва да подаде оставка като президент. В такава ситуация мандата му като държавен глава, който приключва в началото на 2027 г, би следвало да довърши вицепрезидентът Илияна Йотова.
Към момента може да се каже, че в парламента има две партии, които подкрепят Радев – това са „Има такъв народ“ и БСП. Възможна е спекулация дали президентът не би вкарал двете формации в своя евентуален коалиционен проект. За самостоятелна партия на Радев не може да се говори, защото няма техническо време такава да бъде създадена до очакваните наесен нови предсрочни парламентарни избори.
„Възраждане“ също има (поне частично) общи виждания с президента по линия на войната на Русия срещу Украйна. Партията на Костадин Костадинов обаче е в радикалния спектър и едва ли може да се присъедини към евентуалния проект на Румен Радев.
Новата и най-малка партия „Величие“ пък вчера официално изчезна като парламентарна група заради разцеплението между фракциите на Николай Марков и Ивелин Михайлов. Тя обаче също може да се счита за част от „проруския“ сектор в Народното събрание.
ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС засега държат евроатлантическата линия и, изглежда, че не биха били сериозен донор на гласове за евентуалния проект на Румен Радев.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни