Военният икономист Маркус Койп е изчислил колко танка губи Русия всеки ден. Неговата прогноза е, че войната може да приключи до края на 2025 година.
Той обяснява анализите си пред вестник „Ди Велт“. Военните икономисти са рядка специалност и според Койп в Западна Европа има около петима такива тесни специалисти.
„Това, което аз правя, е да изчислявам как и кога може да се прекъсне снабдяването на една система, преди тя да претърпи функционален срив“, обяснява той.
Въпреки че реалните загуби се пазят в тайна, възможно е да се прогнозира и установи ставащото на фронта въз основа на данни и снимки за унищожената техника и да се съпоставят с темповете на производство.
„Има анализатори, които събират снимки на унищожени танкове в Украйна, използват GPS данните, съхранени във файла със снимката, за да определят местоположението на снимката и създават карти, показващи кога коя система е била унищожена и до каква степен. Други използват тези фотографски доказателства, за да съставят статистически данни за степента на изтощаване на руската армия. Други анализират сателитни снимки на складове на руската армия, в които се съхраняват стари танкове. Там те могат да видят колко техника все още има в Русия и въз основа на производствения капацитет на оръжейните заводи могат да преценят колко бързо може да бъде ремонтирана и доставена тя в Украйна“, разяснява експертът метода на анализаторите.
Цифрите от получените данни могат например да определят степента на изтощение на армията. „Има един блог, наречен „Oryx“, където се броят унищожените системи, но само ако има снимков материал. От началото на войната досега имаме повече от 3000 танка и повече от 16 000 механизирани системи. Това е темп на загуба от четири танка на ден. Сега можете да помислите за това: Колко дълго Русия може да продължи така?“, посочва Койп.
Отговорът му е: не безкрайно дълго. Хората, които се занимават с производствените мощности, твърдят, че Русия може да произвежда между 300 и 500 нови танка годишно. Но ако те губят по четири бройки на ден, разбираме, че това не е вярно.
Това производство не замества дори една трета от загубите. Тогава възниква въпросът откъде Русия взема разликата? След това поглеждаме сателитните снимки и изведнъж осъзнаваме, че старите съветски военни складове се изпразват с огромна скорост, казва още той
Има стари съветски танкове, които просто стоят на открито. Има преустроени военни складове с ремонтни съоръжения, където материалът е съхраняван в продължение на десетилетия и сега се активира отново. Сателитите могат да видят движението в тези лагери; в един руски лагер близо до финландската граница вече почти всичко е изтеглено. Това се случва навсякъде в Русия в момента, включително и в Сибир. Така става ясно как се води тази война.
Русия живее от резервите си. На практика тя стои на мъртвите крака на Съветския съюз.
И унищожава материал, произведен през съветската епоха - стари танкове Т62 или Т72. На бойното поле винаги се появява по-стар и по-лош материал. От друга страна, руската отбранителна промишленост е невероятно корумпиран и неефективен конгломерат. Тя може да произвежда, но не със скоростта и интензивността, необходими за поддържане на войната в сегашния ѝ вид. Това означава, че времето е в ущърб на Русия.
Това се усеша и в хода на войната
Първоначалните сили за нахлуване от 2022 г. са унищожени в материално и кадрово отношение. Тогава Русия се опита да проведе комбинирана битка, т.е. начин, по който обикновено се сражават страните от НАТО; имаше координирани атаки от въздуха, сушата и морето. Това се провали, защото руските войници не бяха обучени за това. Оттогава нещата за Русия вървят надолу.
Войната всъщност не следва стратегия, а е постоянна импровизация
Някога за Русия се казваше, че доминира в ескалацията, т.е. че решава колко силно да се бие и кога. В тази война не може да се говори за доминиране на низходящата ескалация.
Има видеоклипове на руски пехотинци, които настъпват с мотоциклети, четириколки и джипове без никаква броня. Армия, която действа по този начин, има проблем.
Кога ще се срине руското снабдяване?
Трябва да сме внимателни с подобни прогнози. Те са подложени на голяма несигурност. Съществуват различни оценки, вариращи от края на 2025 г. до средата на 2027 г., което е математическият край, когато запасите ще бъдат изпразнени. Но Русия ще трябва да се адаптира преди това, защото такъв интензивен темп на загуби вече няма да ѝ позволи да продължи да се бори както преди. Русия може да прекъсне настъпателните си действия, да се окопае и да премине към отбрана или да използва останалите танкове като заместваща артилерия. Или пък ще се появят дупки във фронтовата линия, защото загубите вече не могат да бъдат заменени.
“Ще ви дам един пример: пред Урожайне край Запорожие, където руснаците се опитват да пробият от месеци, те вече са загубили над 800 машини. Всеки ден по две-три превозни средства се качват, за да изкарат напред някаква пехота, биват взривявани, развалят се и на следващия ден същото се повтаря и после пак. Този начин на водене на война не е устойчив.“
Путин има същия проблем като Хитлер
Ресурсите му намаляват, той е затънал в терена и не стига доникъде. Западът обаче сега произвежда непрекъснато и на по-високо ниво и продължава да подкрепя Украйна. Към края на 2024 г., началото на 2025 г. балансът на силите ще се променя, ако темпото на изтощаване на Русия остане толкова високо и Украйна продължи да получава постоянна подкрепа. От този момент нататък Русия ще има проблеми.
Някои казват, че Русия не бива да бъде подценявана. Най-голямата териториална държава в света, високи приходи от нефт и газ, технологии от Китай, артилерийски боеприпаси от Северна Корея. Изниква въпросът защо Русия отдавна не е спечелила войната, ако е толкова голяма и мощна? В началото на войната Русия имаше идеални условия, пълни складове, никакви санкции, огромни финансови резерви. И какво се случи? Да, те получават боеприпаси от Северна Корея, но не в решаваща степен. Да, те получават безпилотни самолети от Иран, но 80 процента от тях са сваляни. Да, Китай им доставя джипове „Desertcross 1000“, но не и тежки оръжия. Цената на петрола е висока, но Русия продава по-малко количество, защото загуби целия западен петролен пазар. Те продават само на Китай и Индия с голяма отстъпка. Нетната цена на петрола е само малко над производствените разходи. Разликата се покрива от фонда за национално благосъстояние, който вече е намалял от 200 милиарда долара на 50 милиарда.
В някои европейски държави, включително и в Германия, витае един нереален образ на Русия: приказката за страната на безкрайните ресурси. Не така стоят нещата в другите страни, където Русия се възприема по-реалистично.
Интересно е, че преувеличаването на мощта Русия често върви ръка за ръка с подценяването на Украйна
Украйна е втората по големина териториална държава в Европа след Франция, но само ако се броят всички френски отвъдморски територии. В Германия има среди, в които Германия и Русия се разглеждат като силите на реда в Европа, между които се намира неясна и нелегитимна междинна маса от източноевропейски държави. Те се възприемат като нарушители на спокойствието спрямо германско-руската антанта и следователно трябва да бъдат дисциплинирани. Тези идеи могат да се проследят още през XVIII век, признава още Койп.
Разбира се, изниква въпросът, че с течение на времето отслабва не само Русия, но и Украйна. Освен това ситуацията може да се промени, ако бъдат избрани Доналд Тръмп и Марин Льо Пен, а Германия бъде парализирана догодина от предизборната кампания за Бундестага.
Точно това е и последната надежда за Путин. Без помощта на Запада Украйна няма да може да се бори. Но не трябва да забравяме, че през 2014 г. именно Барак Обама беше против въоръжаването на Украйна. И именно администрацията на Тръмп оборудва Украйна със зенитни ракети Javelin и противотанкови ракети NLAW в периода 2016-2018 г., въпреки че самият Тръмп първоначално се колебаеше. Така че не знаем дали Тръмп, когато е на власт, ще завърти ключа и ще прекрати помощта за Украйна.
Друг силен аргумент е, че ядрена сила като Русия може да не може да спечели, но не може и да загуби. Защото тогава идва ядреният акт на отчаяние
Според Койп обаче това е още един разказ за страха, който няма фактическа основа. Разбира се, ядрените сили могат да бъдат победени конвенционално, а ядрените сили вече са били побеждавани - Съединените щати във Виетнам и Афганистан, Съветският съюз също в Афганистан. Ядрената доктрина на Русия е отбранителна. За разлика от Съединените щати, които умишлено са неясни в доктрината си и запазват всички средства за себе си, Русия е съобщила, че ще използва ядрени оръжия само ако е застрашена вътрешната ѝ държавност. А тя не е застрашена. Русия води агресивна, а не отбранителна война.
Китай не е незначителен фактор също така, а Пекин няма да допусне заплахи с ядрено оръжие до границите си. А и не се виждат никави факти, които да подкрепят подобна ескалация. Няма сателитни снимки, които да предполагат това. През цялата война бойните глави никога не са били комбинирани с пускови установки.
Тогава трябва ли да се притесняваме за балтийските държави? Русия не може да отвори втори фронт сега и не би била способна да воюва в продължение на години, дори след войната в Украйна. Въпреки това опасности има.
„Да предположим, че войната приключи тази година. Тогава процентът на изтребление спада до нула и една открито ултранационалистическа Русия, която вижда себе си като контрамодел на западния либерален свят, произвежда до 500 бойни танка годишно. Тогава, след 10 години, ще се натрупа въоръжена сила, на която Европа няма да има какво да противопостави. Тогава ще трябва да приемем, че 5000 танка отново ще бъдат разположени в балтийските държави или на полско-беларуската граница. Това е сценарият, за който трябва да се подготвим. Той не е толкова далечен“, смята Койп.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни