Световният шампион Аржентина спечели за рекорден 16-и път Копа Америка след победа над Колумбия с 1:0 на финала, игран в Маями.

Голът падна след продължения, в 112-ата минута и бе дело на влезлия като резерва Лаутаро Мартинес.

Мачът бе последен в националния отбор на легендата Лео Меси.

Финалът закъсня почти с час и половина. Причина бе опитът на хиляди фенове, предимно колумбийски, да влязат без билети.

Началото на двубоя бе за Колумбия. Кордоба удари греда в седмата минута, а след това аржентинският вратар Емилиано Мартинес спаси удари на Лерма и Риос.

Капитанът на световните шампиони Лео Меси се контузи още през първото полувреме, когато колумбиецът Сантяго Ариас падна върху десния му глезен. Но той геройски издържа до 66-ата минута, когато падна на земята и се видя, че няма да може да продължи.

Легендата напусна терена със сълзи на очи. Това бе и последният му мач за „албиселесте“ („бяло-небесносиния отбор“).

Редовното завърши 0:0, а в продълженията дойде победният гол на Лаутаро Мартинес. След попадението си звездата на италианския "Интер" изтича до резервната скамейка и прегърна Лео Меси.

Така Аржентина става вторият отбор след Испания, печелил три поредни големи първенства. Южноамериканците триумфираха на предишната Копа Америка през 2021 г., а година по-късно и на световното първенство.

Испания стана европейски шампион през 2008 г., през 2010 г. стана първенец на планетата, а през 2012 г. защити континенталната си титла. Вчера пък иберийците станаха европейски шампиони за рекорден четвърти път.

С националния отбор на Аржентина се сбогува и друга легенда – Анхел ди Мария.

Забавянето на финала бе съпътствано от тревожни сцени, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Видеоклип, разпространяван в социалните медии, показа сбиване между охраната и фенове, докато те тичат през коридорите и опитват да влязат на стадиона.

Полицията успя да затвори вратите и да инициира блокиране. Така хиляди хора останаха навън.

Някои от футболистите споделиха, че семействата им са блокирани заради безредиците отвън и не са успели да влязат на стадиона.

Фенове пък се оплакаха, че платили хиляди долари за билети и не са успели да влязат на финала. Според публикации в социални медии имало припаднали запалянковци.