На Европейската комисия е известно решението на българския Конституционен съд от 26 юли, който отмени голяма част от съдебната реформа у нас.
„В момента анализираме съдържанието на това решение и последиците, което то може да има“, каза говорител на ЕК в отговор на запитване на Клуб Z.
Сред най-важните части на решението на КС от миналата седмица са обявяването за противоконституционни на текстовете, разделящи ВСС на две, както и на текстовете свързани с разследването на главния прокурор при извършено от него престъпление. Отхвърлена бе и добавката в текста за служебния кабинет - че неговите правомощия могат да бъдат ограничени чрез закон.
Два дни преди решението – на 24 юли, Европейската комисия разпространи редовния си годишен доклад за състоянието на върховенството на закона в страните членки. В документа бе отбелязано, че „новите промени в българската конституция са довели до ограничаване на правомощията на президента при назначаването на служебни правителства, както и до разширяване на възможностите за отправяне на питания до КС“.
Тогава еврокомисарят за ценностите и прозрачността Вера Йоурова заяви в отговор на журналистически въпрос, че Брюксел е препоръчал конституционните промени у нас заради наблюдаваната „доста неустойчива обстановка“.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни