Ако има нещо хубаво в последното решение на Конституционния съд то е, че покрай това решение обществото започна да разбира какво точно представлява той. Това не е съд, а второ ниво на парламента. Нещо като сенат.
С други думи, конституционният съд е по-скоро политически орган. Правилото "Решенията на съда не се коментират, те се изпълняват" в случая не важи. Решенията на политическите органи не само, че се коментират, но срещу тях може и да се протестира.
Конституционните съдии са сенатори. Под прикритието на тогите.
Конституционните съдии би трябвало да подлежат на същия обществен контрол, както и депутатите. И да обясняват пред обществото защо са гласували в една или друга посока.
Клуб Z се обърна към администрацията на Конституционния съд с идеята да бъде осъществен подобен обществен контрол. На сайта на съда няма посочен телефон на пресцентър или на служител, който да отговаря за връзки с медиите. Главният секретар не вдигна телефона си.
Свързахме се единствено с отдел "Човешки ресурси". От там обясниха, че няма човек, който да отговаря за медиите. Служителят, който върши тази работа по съвместителство, е главният секретар, но той е в отпуск.
Клуб Z ще продължи да се опитва да осъществи обществен контрол по строго институционален път. По принцип не е невъзможно отделни конституционни съдии да бъдат открити и през личен контакт. По-важно е обаче в Конституционния съд като институция да осъзнаят, че няма как да се крият от медиите.
Въпросите, на които конституционните съдии дължат отговори след последното си решение са поне два:
1. Има ли в България върховенство на закона, след като има една фигура – главния прокурор – която по закон не подлежи на никакъв контрол, а има огромна власт? Именно това е настоящата конституционна уредба, която бе препотвърдена за пореден път от Конституционния съд.
2. С какви аргументи Конституционният съд приема, че обикновено народно събрание може да ограничава правомощия на президента, но не може да ограничава правомощия на главния прокурор?
Промените в Конституцията, свързани със съдебната реформа, бяха отменени с гласовете на следните съдии:
Маргарита Карагьозова Финкова
Филип Димитров
Красимир Влахов
Павлина Панова
Таня Райковска
Надежда Джелепова
Соня Янкулова
Янаки Стоилов – единственият, който все пак коментира публично решението
Атанас Семов
В подкрепа на съдебната реформа гласуваха Константин Пенчев, Борислав Белазелков, Десислава Атанасова.
Според трима съдии - Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов обикновено народно събрание не може да отнема правомощия на главния прокурор, но може да отнема правомощия на президента.
Всички останали съдии са гласували последователно - те са били или "за", или "против" и по двата казуса.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни