В Адриатическо море се е образувала морска слуз на много места край италианското крайбрежие. Дължи се на високите атмосферни температури и от там на морската вода.

Морска слуз има на редица места от крайбрежието на Римини до южната част на Ботуша, предава днес БНР. Обхваща широки площи от морската повърхност и е с бял или кафеникав цвят.

Експерти обясниха, че това е безвредно естествено явление. Високите температури и обилните валежи в резултат на гръмотевичните бури, съдействат за създаването на желатинови агрегати, образувани от полизахариди и протеини, произведени от микроводорасли и бактерии срещани в Средиземно море. Засилва се от изменението на климата, може да образува безкислородна среда, да увреди екосистемата и да възпрепятства риболова.

За местното електронното издание  Immediato – област Пулия рибар от Манфредония каза:

"През този период се появи много морска слуз. Нанася щети на двигателите на лодките, на мрежите, които стават тежки, и на рибарите. Ловим повече кал, отколкото риба. Температурата е 30 градуса до 10 метра дълбочина, рибата отива навътре и дребномащабният риболов понася щети".

Морската слуз е неудобство и за плажуващите по адриатическото крайбрежие.