Британският бизнесмен Майк Линч и дъщеричката му официално са обявени сред изчезналите, след като луксозна яхта потъна край бреговете на Сицилия. Това съобщи The Independent тази сутрин.
Сред подъталите е и юристът на "Морган Стенли" Джонатан Блумър.
Спасителите потвърждават за един загинал, шестима души все още са в неизвестност, а 15 души, включително едногодишно британско момиченце, бяха спасени.
На борда на 56-метровия плавателен съд "Бейсиан" (Bayesian), плаващ под британски флаг са били 22 души, става ясно от изявление на италианската брегова охрана, цитирано от Ройтерс и БТА.
Имената на загиналия мъж и хората в неизвестност все още не са оповестени официално, но участници в спасителната операция потвърдиха, че Линч не е сред спасените. Италианската брегова охрана съобщи само, че сред изчезналите са британски, американски и канадски граждани.
Сред 15-те спасени е и едногодишно дете. Осем от тях са откарани в местни болници. Всички те са в стабилно състояние, съобщиха местните медии.
"Вятърът беше много силен. Очакваше се лошо време, но не от този мащаб", каза пред Ройтерс служител на бреговата охрана в Палермо.
Капитанът на плавателен съд, който е бил в близост, разказа пред Ройтерс, че когато бурята се разразила, той е запалил двигателя на плавателния си съд, за да избегне сблъсък с "Бейсиан".
"Успяхме да стабилизираме нашия кораб, а след като бурята отмина, забелязахме, че кораба зад нас го няма", каза пред журналисти Карстен Борнер. Другият плавателен съд "лежеше на повърхността на водата, а след това потъна", добави той.
Борнер уточни, че екипажът му е открил някои от оцелелите в спасителна лодка. Сред тях са били и трима тежко ранени, сред които имало и бебе момиче с майка си. Те ги качили на борда, преди да бъдат отведени от бреговата охрана.
Според досегашните данни, сред оцелелите е съпругата на айти пердпиремача.
Възход и падение
Петдесет и девет годишният Майк Линч, известен още като британският Бил Гейтс, е един от най-прочутите технологични предприемачи във Великобритания.
През юни той беше оправдан от съд в Сан Франциско по обвинения в измами, свързани с продажбата на софтуерната му компания "Отонъми" (Autonomy) на "Хюлет Пакард" за 11 млрд. долара през 2011 г.
Продажбата затвърди репутацията на Линч като "британския Бил Гейтс", но тя бързо се срина, след като "Хюлет Пакард" понижи стойността на компанията с 8,8 млрд. долара.
Сега водолази от италианската брегова охрана оглеждат останките на потъналата на дълбочина от 49 метра под морското равнище яхта.
Прокуратурата в близкия град Термини Имерезе е започнала разследване.
Яхтата
Яхтата "Бейсиан" е построена от италианската корабостроителна компания "Перини" през 2008 г. и е преоборудвана през 2020 г.
Тя е носител на награди заради своя дизайн и в шестте си каюти може да приеме до 12 гости, както и екипаж от 10 души.
Засега не се уточнява кой е собственик на яхтата, но се предполага, че това е Линч, тъй като името на плавателния съд наподобява наименованието на теоремата на Бейс, която е в основата на докторска му дисертация и софтуера, благодарение на който той забогатя.
Плавателният съд е отплавал от пристанище Милацо на 14 август и запоследно е забелязан закотвен източно от Палермо в неделя вечерта, показва приложението за проследяване на кораби "Веселфайндър" (Vesselfinder).
Говорител на британското външно министерство каза, че британските власти са в контакт с италианските си колеги във връзка с инцидента и са готови да осигурят консулска помощ на британските граждани, спасени от яхтата.
Майк Линч натрупа богатството си в ИТ индустрията, пише Би Би Си (BBC). Тoй е съосновател на софтуерната компания Autonomy в Кеймбридж през 1996 г., която бързо се разраства и се превръща в една от водещите технологични фирми в Обединеното кралство.
Линч дори е наричан Британския крал на технологиите, отбеляза Асошиейтед прес.
Успехът на компанията доведе до сделка по продажбата й, а купувачът - компютърният гигант Hewlett-Packard, беше готов да плати 11 милиарда долара (8,6 милиарда паунда) през 2011 г. - сделка, която донесе на Линч 500 милиона паунда (647 милиона долара).
Но придобиването скоро се провали, тъй като бяха повдигнати редица въпроси относно огромната цена.
Само година по-късно HP свали от стойността на Autonomy до 8,8 милиарда долара, заявявайки, че Линч е надхвърлил реалната стойност на компанията си.
Последваха години на съдебни битки, които завършиха с повдигането на обвинения срещу Линч от американските прокурори през 2018 г.
Прокурорите го обвиниха в надуване на стойността на фирмата чрез използване на споразумения със задна дата, за да заблуди във връзка с продажбите на компанията; заявиха, че е укрил губещия бизнес на фирмата с препродажба на хардуер и също така, че е сплашвал или плащал на хора, които са изразили загриженост.
В крайна сметка Линч беше екстрадиран в САЩ през 2022 г., за да бъде изправен пред съда - процес, който завърши през юни с оправдателна присъда.
В интервю за Би Би Си по-рано този месец Линч каза:
"Причината да седя тук, нека бъдем честни, не е само защото бях невинен... Но защото имах достатъчно пари, за да не бъда пометен от процес, който беше предизвикан, за да те помете".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни