Даниел Ликуори бил заловен от полицията при извършване на обир в Рим, тъй като попаднал в апартамента на книга на италианския писател Джовани Нучи, в която авторът разглежда "Илиада" на Омир от гледна точка на гръцките богове и посочва как прочутата книга се отнася към съвременността, съобщи Би Би Си, на която се позовава БТА.
Обирджията е 38-годишен компютърен специалист, любител на класиката, рецидивист.
След като ловко се изкачил на балкона с пълна чанта с откраднати преди това дизайнерски дрехи, той си проправил път до стаята, но вниманието му било привлечено от една книга на нощното шкафче.
Трудно е да се каже какво точно изиграло жестока шега на Ликуори - любопитството му, страстта към класиката, увереността, че е сам в апартамента, или нещо друго, но той седнал и .... четял, толкова много, че не забелязал кога се събудил хазяинът, който се обадил в полицията и крадецът бил заловен, седнал на леглото с книгата.
Ликуори се опитал да избяга, скочил на друг балкон, но бил заловен от полицията.
Първоначално "интелектуалният крадец“, както бързо го нарекоха италианските медии, се опита да се оправдае, като заяви, че имал среща с един от жителите на сградата и докато го чакал на покрива, Ликуори се любувал на гледката към Рим, но случайно се подхлъзнал, паднал на балкона на долния етаж, влязъл в апартамента и се заинтересувал от книгата. Само че чанта с дизайнерски дрехи, от които дори не били отрязани етикетите, го издала и в крайна сметка Ликуори бил обвинен в опит за грабеж и притежание на крадени вещи.
След като научава за историята, авторът на книгата Джовани Нучи, който по ирония на съдбата живее на 300 метра от мястото на грабежа, казва в интервю за вестник "Месаджеро", че е щастлив, че е намерил нов читател. "Преди всичко бих искал да се срещна с този човек, хванат на местопрестъплението, и да му дам копие от книгата си, защото сигурно са прекъснали четенето му и бих искал да може да я прочете докрай. Това е напълно сюрреалистично, разбира се, но също така е и много човешка история.“
Освен това, според Нучи, любимият му бог е Хермес, покровител на литературата и... крадците, така че „всичко тук е очевидно“.
Още по темата
- "Така се натъпкахме, че баща ми скришом си разкопча копчето на корема и за да не забележат неговия либерализъм, покри се с кърпата" (ОТКЪС)
- Рангел Вълчанов, Юз Алешковски и защо не трябва често да безпокоим небесата (ОТКЪС)
- "Остава въпросът дали компютърът, такъв какъвто е днес, щеше да бъде изобретен без Атанасов?" (ОТКЪС)
- Цвета Караянчева се хвали с книга за Родопите, издава я Иван Гранитски
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни