Два месеца преди изтичането на мандата на Георги Чолаков Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) започва подготовката за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). Така месец след като проведе избор за главен прокурор, ВСС планира да избере и председател на ВАС. Това съобщава lex.bg

В понеделник нейната Комисия за атестирането и конкурсите (КАК) ще обсъди времеви график за провеждането на процедурата, както и ще утвърди кадровата справка на кандидатите.

Проектопредложението за хронограма предвижда процедурата да бъде открита от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) на 3 октомври.

И тъй като по закон номинации се правят в следващите четири заседания на съвета, е предвидено кандидатури да се издигат през целия октомври – на 10-и (когато ще е и последната дата за номинации за главен прокурор), на 17-ти, на 24-ти и на 31 октомври.

Според Закона за съдебната власт предложения за председател на ВАС може да правят поне трима членове на Съдийската колегия, министърът на правосъдието и Пленумът на Върховния административен съд.

Според проектопредложението за времеви график изслушването на кандидатите за поста и изборът на председател на ВАС ще се проведе на 13 февруари 2025 г. Необходими са поне 17 гласа, за да има успешен избор.

Предложението за одобряване на хронограмата и кадровата справка ще трябва най-напред да бъдат обсъдени от Съдийската колегия, която при одобрение, ще ги внесе за окончателно гласуване в Пленума на ВСС, като не е изключено да има и промени в графика.

Мандатът на настоящия председател на ВАС Георги Чолаков изтича на 22 ноември. Това означава, че след тази дата и до избора на негов наследник, ВСС ще трябва да определи изпълняващ функциите председател на съда.

По закон процедурата за избор на тримата големи се открива не по-рано от шест месеца и не по-късно от четири месеца преди изтичането на мандата.

Тези срокове изтекоха, докато ВСС чакаше произнасянето на Конституционния съд за промените в основния закон, с които беше премахнат Пленумът на ВСС, който допреди измененията провеждаше изборите за тримата големи. С просъществувалите за кратко нови разпоредби в Конституцията тези правомощия бяха възложени съответно на Висшия съдебен съвет за председателите на върховните съдилища и на Висшия прокурорски съвет за главния прокурор. Но след обявяването за противоконституционни на множество текстове, свързани със съдебната власт, Пленумът на ВСС беше възстановен в стария си вид и старите си правомощия. Затова, макар и със закъснение, започва подготовката за откриване на процедурата за избор на шеф на ВАС.

Този въпрос беше поставен и на заседанието на Пленума на ВСС вчера, когато кадровиците обсъждаха „размразяването“ на процедурата за избор на главен прокурор (виж още тук). Тогава Атанаска Дишева попита защо не започва и тази за председател на ВАС, както и защо не се пристъпва към избор на членове на ВСС от професионалната квота, макар това да не е от правомощията на съвета, а на председателите на ВКС и ВАС и на главния прокурор, които трябва да свикат общи събрания на съдиите, прокурорите и следователите.

Ден по-късно се разбра, че Съдийската колегия вече се подготвя за избора на председател на ВАС.