Разработването на ефективна ваксина срещу ХИВ продължава да бъде голямо предизвикателство поради високата скорост, с която вирусът мутира. Това му позволява да избегне антителния отговор на имунната система, който обикновено се предизвиква чрез ваксини.
Преди няколко години екип от Мичиганския университет (MIT) показа, че серия от нарастващи дози ХИВ ваксина, приложени за период от две седмици, може да генерира значително количество неутрализиращи антитела. Въпреки че този подход донякъде преодолява проблема с мутациите на вируса, той се оказа непрактичен за масови ваксинационни кампании поради необходимостта от многобройни инжекции.
В ново изследване учените успяха да постигнат подобен имунен отговор, но само с две дози, приложени с една седмица разлика. Първата доза, значително по-малка, подготвя имунната система за по-силна реакция на втората, по-голяма доза.
Компютърни модели и опити с мишки водят до обещаващи резултати
Изследването, което комбинира компютърни модели и експерименти с мишки, използва протеин от обвивката на ХИВ като основа за ваксината. В момента се провеждат клинични изпитвания с еднодозова версия на тази ваксина, а учените планират ново проучване, което да изследва ефективността на двудозовата схема.
"Като обединихме усилията на физическите и биологичните науки, успяхме да отговорим на някои основни въпроси в имунологията и да разработим този двудозов график, който имитира ефекта от многодозовата схема", коментира професор Аруп Чакраборти от MIT, водещ изследването.
Този подход може да се приложи и за ваксини срещу други заболявания, допълва Чакраборти.
Две дози за борба с вируса
Всяка година над 1 милион души по света се заразяват с ХИВ, като много от тях нямат достъп до антивирусни медикаменти. Ефективна ваксина би могла да предотврати огромен брой от тези инфекции. Една от обещаващите ваксини в клинични изпитвания съдържа тример от обвивката на ХИВ и наночастица, наречена SMNP, която засилва реакцията на В-клетките в имунната система.
Макар че досега ваксината се е тествала като еднократна доза, множество изследвания показват, че серия от дози е по-ефективна за генериране на широко неутрализиращи антитела. При този процес натрупването на вирусни протеини в организма стимулира имунната система да реагира по-силно.
Новото проучване на MIT изследва как се развива този имунен отговор и дали той може да бъде постигнат с по-малко дози. Учените сравняват ефектите от една, две, три, четири, пет, шест и седем дози, приложени в рамките на 12 дни. Първоначалните резултати показват, че три или повече дози генерират силен антителен отговор, докато две дози не са достатъчни. Но когато се променят интервалите и съотношенията на дозите, се открива, че ако първата доза представлява 20%, а втората 80% от общата ваксина, дадени в интервал от седем дни, се постига същият ефект като при седемдозовата схема.
Нови хоризонти в разработването на ваксини
Екипът сега проучва този подход при модели с примати и разработва специализирани материали, които могат да доставят втората доза постепенно, за да се подобри още повече имунният отговор. Ако тези резултати се потвърдят, това може да бъде пробив в създаването на ефективни и достъпни ваксини срещу ХИВ и други заболявания.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни