От 30 ноември тази година Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) прекратява сътрудничеството си с Русия и Беларус, което беше договорено по силата на петгодишни споразумения. Това решение дойде в отговор на руската инвазия в Украйна и е част от по-широките международни санкции срещу двете държави. Ще бъдат засегнати около 500 руски учени, както и вече изключените 12 белоруски изследователи.
Въпреки значителния принос на Русия в модернизацията на Големия адронен колайдер (LHC) и участието й в покриването на 4.5% от бюджета на проекта, CERN реши да прекрати тези договори. Организацията заяви, че подобни мерки са необходими в подкрепа на украинския народ и в защита на принципите на науката за мир.
Около 100-тина от учените в списъка вече са потърсили работа в институти извън Русия - за да могат да продължат научната си работа и съвместна дейност с европейските учени.
Интересно е, че руски учени, които са свързани с институти извън Русия, ще могат да продължат да работят в CERN. В същото време изключението за Международния институт за ядрени изследвания (JINR), базиран в Русия, доведе до гняв в Украйна, тъй като този институт не е напълно изключен от сътрудничество.
Тази стъпка не е изолиран случай. В отговор на инвазията Европейската комисия прекрати сътрудничеството с Русия в рамките на научните програми като "Horizon Europe". Водещи германски изследователски организации, включително Германската изследователска фондация (DFG), замразиха всички проекти с Русия и оттеглиха всякаква подкрепа за руските научни институции. Същата тенденция се наблюдава и в други европейски държави, като Полша и Нидерландия.
Решението на CERN и другите европейски организации предизвика дискусии в научната общност относно етичността на изключването на руските учени от световната научна сцена. Докато едни виждат в това необходимо действие, други се притесняват, че подобни мерки ще затруднят бъдещите научни изследвания и ще изолират руския научен свят.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни