За първите шест месеца на тази година в България са внесени малко над 2600 тона яйца от Украйна, а не над 2,6 милиона тона, както твърдеше земеделският министър Георги Тахов.
Така отговориха от Европейската комисия на запитване на Клуб Z.
Тахов огласи данните пред български журналисти в Брюксел на 23 септември (виж видеото). Това стана по време на Съвет „Земеделие и рибарство“.
На него България поиска спиране на вноса на яйца от Украйна.
„Имах няколко срещи с браншовата организация на птицевъдите в България. На база техен анализ, който впоследствие се мултиплицира, и през проверки и анализ на земеделското ни министерство – само за първите 6 месеца в България са внесени над 2 600 000 тона яйца от Украйна, което е пет пъти повече за същия период на миналата година. Те са внесени и се продават на цени, които са под пазарните. Което води до голямо напрежение в сектор „птицевъдство“. Това са пресни украински кокоши яйца за консумация. Което освен голямото напрежение доведе и до доста фалити на наши птицеферми. И това бе причината да поискаме това ограничаване от вноса“, каза тогава Тахов.
Автономните търговски мерки на ЕС по отношение на Украйна бяха приети от страните членки (Съвета) пре 2023 г. Те предвиждат суспендиране на митата и квотите за украинския износ, като в момента действието им е до 5 юни 2025 г. Същевременно бе решено Европейската комисия да задейства „внезапна спирачка“ и да върне митата върху чувствителните продукти от Украйна, ако вносът им надвиши обемите от втората половина на 2021 г. и от целите 2022 и 2023 г. Чувствителни продукти са птиче месо, яйца, захар, овес, царевица, едрозърнест булгур и мед.
Споменатите от министъра количества се сториха на Клуб Z твърде големи. Затова отправихме запитване до Европейската комисия.
Министър Тахов просто е умножил количествата по хиляда, като им е сложил по три нули отгоре, става ясно от получения отговор. Открихме данните и в сайта на Европейската комисия, по специално на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“. Там могат да бъдат открити данни коя страна какви и колко продукти е внесла от Украйна. Изрично е отбелязано, че теглото е в тонове.
Последната актуализация е на 12 септември.
До юли т.г. включително у нас са внесени 3381 тона яйца от Украйна. По месеци разбивките са както следва:
• Януари – 562 тона
• Февруари – 449
• Март – 483
• Април – 583
• Май – 311
• Юни – 230
• Юли – 762
Ако бъдат събрани количествата, внесени от януари до юни – първите шест месеца на годината, сборът ще бъде 2618 тона. Това е малко над 2600, но не и над 2,6 милиона.
От таблицата става също така ясно, че пред първата половина на 2023 г. у нас са внесени 472 тона – 247 през март, 57 през май и 168 през юни. През януари, февруари и април не е имало внос.
Георги Тахов не е сбъркал с много в твърдението си, че внесените през първото полугодие на 2024 г. украински яйца са петкратно повече в сравнение със същия период на 2023 г. Ако разделим 2618 на 5, ще получим 523,6. Не е кой знае колко повече от посочените от ЕК 472 тона.
Още по темата
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Наши партии - готови да служат на Путин, той напада Украйна на Коледа
- Папа Франциск: Станете поклонници на надеждата, заглушете звука на оръжията
- Русия изстреля 70 ракети към Украйна навръх Коледа, атакува енергийния сектор
- Зеленски на Бъдни вечер: Всичко, от което се нуждаем, е да живеем мирно на нашата земя
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни