Окръжният съд в Хасково определи мярка "домашен арест" за кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер, сина му Али Али и общинския служител Байрям Иляз. Това стана след продължило пет часа и половина заседание на магистратите. То бе съпътствано от протести на стотици привърженици на кмета, който е от крилото на Ахмед Доган в ДПС.

Демонстрантите затвориха централния булевард "България" и скандираха под прозорците на съдебната зала, където вървеше процесът, предаде БТА.

Тримата са обвиняеми за участие в организирана престъпна група за злоупотреба с евросредства. Обвиненията бяха повдигнати след акция на Комисията за противодействие на корупцията и Софийската градска прокуратура в Минерални бани и разследване за неправомерно получаване на евросубсидия на 20 септември. 

Делото за налагане на мярка за процесуална принуда бе отложено от 23 септември до изготвянето на съдебномедицинска експертиза за установяване на здравословното състояние на обвиняемите и съдия Йонко Георгиев тогава не се произнесе по същество. 

И Мюмюн Искендер, и синът му Али са кандидати за депутати от Коалиция "Алианс за права и свободи" съответно в областите Хасково и Пазарджик. Това бе аргумент на защитата им на днешното заседание да поиска делото да се гледа от компетентен съд, а именно - Софийски градски съд. Адвокатите поискаха и отвод на съдия Георгиев, но той отказа и така на делото беше даден ход.

Митинг в подкрепа на кмета

Междувременно в подкрепа на обвиняемите дойдоха Джевдет Чакъров и активисти. Чакъров поиска парламентарният вот да бъде отложен и ще настоява това да е точка в утрешния Консултативен съвет за национална сигурност, свикан от президента.

В мотивите си за решението съдия Георгиев каза, че обоснованото предположение за авторството на престъплението е налице. Тримата обвиняеми обаче са публични личности с изграден авторитет и предпоставката за риск от укриване или извършване на друго престъпление е разколебана. Технически средства ще обезпечават Искендер, Али и Иляз да не напускат определения им периметър, гласи още решението.

Ще го протестирам във въззивната инстанция - Пловдивския апелативен съд, коментира държавният обвинител по делото Ангел Кънев, изпратен специално от София.

Той добави, че е възможно в следващ етап прокуратурата да поиска и отстраняване на Искендер от длъжността "кмет на община". По-рано в кулоарите Кънев каза, че Искендер ще бъде даден и на Европейската прокуратура. 

Всичко, което съм правил досега, е за гражданите на община Минерални бани. Това, което се коментира днес, буди недоумение, каза след края на делото Искендер.

Той добави, че тези две седмици в ареста са го отрезвили и той е започнал да мисли, че може би е трябвало да обръща повече внимание на семейството, децата, внуците и себе си, вместо да се впряга в работа. На журналистически въпрос вижда ли политически мотиви в случващото се, той се въздържа от коментар.  

Изпращането на Искендер в домашен арест бе посрещнато с радостни възгласи от привържениците му на митинга. 

Оставка от и.ф. председателя на съда

Междувременно вчера Миглена Тянкова подаде оставка като изпълняващ функциите председател на Окръжен съд-Хасково. Това породи съмнения, че тя е била подложена на натиск заради казуса с кмета на Минерални бани.

Тянкова бе начело на съда два мандата, а вече две години е изпълняващ функциите, след като поредица от избори за председател на съда в Хасково се провалиха. Тя е поискала от съдийската колегия на ВСС да бъде освободена от поста и предназначена на длъжност редови съдия в Окръжен съд- Хасково във възможно най-кратък срок, съобщи местният новинарски сайт haskovo.live. 

Оставката Тянкова подаде на рождения си ден. За решението, което определя като лично и взето не под натиск, тя вече е информирала всички съдии в Окръжен съд-Хасково.

Оставката на и.ф. председател на съда в Хасково дойде, преди да се гледа отложената мярка за неотклонение на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер. Според Тянкова връзка между оставката й и мярката няма. 

Очаквайте подробности