Няколко основни риска за страната са отличили участниците в днешното извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента Румен Радев. Това стана ясно от 17-минутно изявление на държавния глава след заседанието, което продължи близо три часа. То бе свикано от него заради ескалацията на напрежението в региона и бе на тема „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия изток. Необходимост от предприемане на мерки“.
Няма пряка заплаха, но има риск от мигранти и терор
"Към момента няма пряха заплаха за страната ни", е констатирал КСНС.
Доклади са изнесли съответните служби за сигурност и МВР.
"Рязко влошената среда за сигурност обаче генерира рискове, които налагат техния непрекъснат мониторинг и вземане на превантивни действия. Повишава се рискът от увеличаване на миграционни потоци към нашата страна и възможността от извършване на терористични атаки", посочи Румен Радев.
Всички участници в КСНС се обединили около необходимостта от полагане на институционални усилия за евакуация на българските граждани от региона на конфликта, както и за освобождане на сънародниците ни от екипажа на кораба Galaxy Leader (задържан от хутите край Йемен в края на м.г.).
Мерки за армията
Президентът отново обърна внимание на тревожната ситуация с недостига на кадри в българската армия и необходимостта от действия по модернизация на въоръжението, техниката и комуникациите в нея. Проблемите във въоръжените сили заеха голяма част от изявлението му.
Радев приветства решението на парламента за рязко увеличение на заплатите в армията (от догодина) - с около 30%, но това не било панацея.
На днешното заседание на КСНС обаче бил обсъден и член 59 от Конституцията на Република България.
"Той гласи (ал. 1): Защитата на отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин. (Ал. 2): Подготовката на гражданите за защита на отечеството се урежда със закон. Такъв закон няма", посочи президентът.
Затова в КСНС стигнали до съгласие изпълнителната и най-вече законодателната власти да изработят и приемат такъв закон - "като решат каква ще бъде формата на този закон, така че да дадат възможност на всеки български гражданин да изпълни своите конституционни задължения, както е записано в нашата Конституция".
Препоръки към изпълнителната власт
Преди това във връзка с напрежението в Близкия изток Румен Радев изброи шест конкретни точки във формата на препоръки от страна на КСНС към изпълнителната власт. Те включват превантивни мерки срещу терористични актове на територията на страната, дипломатическите ни представителства и българските военнослужещи зад граница; усилия за евакуация на българските граждани от региона на конфликтите, както и за освобождаването на сънародниците ни на кораба Galaxy Leader; допълнителни мерки за охрана на границата; засилено сътрудничество със сродни служби за сигурност; преглед и евентуална актуализация на Националния план за противодействие на тероризма; оценка на икономическите рискове пред страната и попълване при нужда на стратегическите резерви.
"Това становище и препоръки бяха приети с голямо мнозинство - само с един член на Консултативния съвет, който гласува "против", посочи президентът, без да конкретизира кой е бил опонент на мерките.
Има опасност от мигрантска вълна, обяви и Главчев
Потенциално има опасност от мигрантска вълна, към момента потоците са в нормалния си размер. Това каза на брифинг за медиите служебният премиер Димитър Главчев след заседанието на КСНС, съобщи БТА.
Главчев посочи, че структурата на бежанските потоци е предимно от хора от Афганистан, Сирия и Мароко.
Относно евакуацията на български граждани от Иран, премиерът заяви, че страната ни има готовност, но никой още не е изразил желание. Българите в Иран са между 45-50 души, като за тях е предвидена възможност да бъдат изведени. Не се препоръчва пътуване до Иран, както и напускане на страната, добави той.
Участници
В заседанието на КСНС участваха представители на парламентарните формации, както повелява законът.
От името на ГЕРБ-СДС се яви председателят на парламентарната група Бойко Борисов. Атанас Атанасов представляваше „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). На заседанието бяха и водачът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, на БСП - Атанас Зафиров, председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов. Групата на ДПС се представляваше не от нейния съпредседател Делян Пеевски, а от зам.-председателя на Народното събрание Йордан Цонев.
Нечленуващите в парламентарни групи депутати нямат право на представители – сред тях са хората на Ахмед Доган в ДПС и на разпадналата се „Величие“.
Участници в заседанието бяха и служебният премиер Димитър Главчев, и председателят на Народното събрание Рая Назарян.
Съвещателен орган
Консултативният съвет за национална сигурност е съвещателен орган по въпросите на националната сигурност, чийто статут е определен със закон. КСНС се оглавява от президента на Република България.
Членове на КСНС са председателят на Народното събрание, министър-председателят, министърът на отбраната, министърът на вътрешните работи, министърът на външните работи, министърът на финансите, председателят на Държавна агенция "Национална сигурност", началникът на отбраната, председателят на Държавна агенция "Разузнаване", секретарят на Съвета по сигурността и по един представител от всяка парламентарна група, гласи законът за КСНС.
Заседанията на органа по правило са закрити. След тях се правят изявления.
Още по темата
- Главчев иронизира Радев след критиките му за възход на олигархията и немощ на властта
- Радан Кънев за Тръмп и Пеевски: Страховете не трябва да прерастват в паника
- Австрийският кандидат-комисар убеден, че ще ни приемат изцяло в Шенген
- БСП за „санитарния кордон“ срещу Пеевски: Абсурд, абсолютно неадекватно
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни