Най-бедните 26 страни в света, в които живеят 40 на сто от най-засегнатите от липсата на възможности жители на планетата са с най-висока степен на задлъжнялост от 2006 г. насам. Освен това са станали и все по-уязвими към природни бедствия и сътресения, пише в доклад на Световната банка, цитиран от Ройтерс.
При тези нации доходът на глава от населението е спаднал средно с 14 на сто между 2020 г. и 2024 г. заради пандемията и последвалите я кризи. Към днешна дата те са средностатистически по-бедни, отколкото са били в навечерието на избухването на КОВИД-19, въпреки факта, че останалият свят до голяма степен се е възстановил, пише в доклада.
Природните бедствия също са нанесли щети на тези 26 страни през последното десетилетие. Между 2011 г. и 2023 г. те са били свързани със средни годишни загуби от 2 на сто от БВП, което е 5 пъти повече от средното за страните с ниски, но все пак средни доходи. Това показва необходимостта от много по-големи инвестиции, информира документът.
Публикуван малко преди годишните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ) във Вашингтон, докладът подчертава и сериозния обрат в борбата срещу крайната бедност. Всичко това идва и в контекста на продължаващите усилия на Световната банка да събере 100 милиарда долара за финансиране на Международната асоциация за развитие (IDA), която осигурява критично важно финансиране за най-бедните нации в света.
Най-слабите икономики с годишен доход на глава от населението под 1145 долара все повече разчитат на безвъзмездни средства от асоциацията, както и на заеми с близо до нулевия лихвен процент, след като пазарното финансиране за тях в голяма степен е преустановено, посочва Световната банка. Средното съотношение на тези страни дълг към БВП от 72 на сто се намира на 18-годишен връх. Половината от тях или вече се намират в дългови затруднения, или са изложени на висок риск да изпаднат в такива.
Повечето от страните в проучването се намират в Африка на юг от Сахара, от Етиопия до Чад и Конго, но списъкът включва Афганистан и Йемен. Две трети от тези 26 най-бедни държави или се намират във въоръжени конфликти, или имат затруднения с поддържане на реда поради институционална и социална нестабилност, които възпрепятстват чуждестранните инвестиции и навлизането на почти всички експортни стоки, пише в още доклада, цитиран от БТА.
"Във време, когато голяма част от света просто се отдръпна от най-бедните страни, Международната асоциация за развитие беше спасителният им пояс", заяви главният икономист на Световната банка Индермит Гил.
Бюджетът на Асоциацията за международно развитие се попълва на всеки три години с вноски от държавите, които притежават дялове в Световната банка. Тя събра рекордните 93 милиарда долара през 2021 г., а президентът на Световната банка Аджай Банга иска да увеличи сумата до над 100 милиарда долара.
Препоръчва се и икономиките, които имат голям дял сив сектор, да направят повече, за да се реформират. Това включва подобряване на събираемостта на данъците чрез опростяване на регистрацията на данъкоплатците и подобряване на административната ефективност.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни