В 65 видеоустройства от преминалите парламентарни избори липсват записи. Това е установило „Информационно обслужване“ според правителствен отчет.

Отчет

От Министерския съвет (МС) се самохвалят, че са изпълнили „професионално, прозрачно и в отличен диалог с Централната избирателна комисия всички свои ангажименти според Изборния кодекс относно организационно-техническата подготовка на парламентарните избори на 27 октомври 2024 г.“

Това става ясно от публичния отчет на правителството за материално-техническото обезпечаване на вота, посочват от пресцентъра на МС. Документът е изготвен от министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов в качеството му на координатор на органите на изпълнителната власт с отговорности по изборното законодателство – МФ, МЕУ, МВнР, МРРБ, МВР, МП и областните управители.

Надграждане на видеонаблюдението

Беше направено надграждане по отношение на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането на работата на СИК след края на изборния ден – гласови съобщения, които предупреждават членовете на СИК, в случай че пада батерията и трябва да включат към електрическото захранване устройствата, както и ако устройствата не са позиционирани правилно.

Онлайн излъчване на живо е имало в 11 400 от 11 626 (98.06%) секции. За сравнение, при предходните избори на 9 юни 2024 г., онлайн излъчване на живо е имало в 11 092 секции от 11 630 (95.37%).

Всички налични записи от онлайн излъчването са качени и достъпни на портала https://evideo.bg, като първото качване на записи стана в 22 ч. в изборната нощ. След връщането на устройствата в София „Информационно обслужване“ започна свалянето на записите от тях, като целият процес приключи в края на работния ден на 1 ноември 2024 г. Установено бе, че от 65 устройства липсват записи.

Сезирана е ЦИК

Информацията за липсата на записи в устройствата ще бъде предоставена на ЦИК за предприемане на последващи действия.

Видеонаблюдението и видеозаснемането при преброяването на бюлетините от СИК е допълнителен инструмент, с който се гарантирана прозрачността и честността на изборите, посочват от МС.

Именно от записите проверка на БНТ установи, че партия „Величие“ е била лишена от поне 28 гласа, което стана фатално за нея, тъй като тя не прескочи бариерата за влизане в парламента с 21 гласа. Това може да стане причина и за (частично) касиране на изборите при сезиране на Конституционния съд.

Секционните избирателни комисии са длъжни да правят видеозаписи независимо дали могат да излъчват в реално време, или не. При всички случаи записите се качват в портала https://evideo.bg, до който всеки има достъп.

С пълния отчет на МС може да се запознаете тук: https://government.bg/files/common/doklad%2027102024.pdf