Съдя България в Страсбург заради заплахите срещу мен и децата ми. Това каза пред бТВ тази сутрин съдията от ОС-Ловеч Владислава Цариградска.
„Да, жалбата ми е адресирана към Съда по правата на човека. Причината – заплахите спрямо мен, които са от 2019-2020 г. Те не получават нужното разследване. Прокуратурата, ръководена тогава от Иван Гешев, игнорира тези заплахи, въпреки подкрепата от страна на ВСС“, поясни тя.
(Клуб Z припомня, че известната съдийка - доказано е била заплашвана от Мартин Божанов-Нотариуса в съдебна зала, недоволен от нейно решение по дело - това обаче е пратено в момента да се разследва от районното в Луковит.
По отношение на други заплахи, при които за едиствен автор бе обвинен т. нар. Червен пират - психически нестабилния Илко Захариев, известната съдийка е скептична възможно ли е той единствен да стои зад това, да създаде нужната организация и пр.
Тя нястоява, че заплахи са й пращани и опосредствено, като за едни от тях - препоръка "Да се кротне", обвинява персонално шефа на прокурорския пресцентър Веселин Иванов.).
Съдия Цариградска посочи, че това, което е прави по случая със заплахите срещу нея, е по-скоро подигравка, отколкото грижа за живота ѝ и този на децата ѝ. Тя обясни, че не е било необходимо Борислав Сарафов да отправя питане към МВР за наличието на нови заплахи срещу нея, защото самата тя е можела да отговори на този въпрос.
В момента Цариградска има охрана от Министерството на правосъдието. Но тя е само на работното ѝ място и в работно време, т.е. когато тя е в Съдебната палата. Полицейската охрана пред дома ѝ обаче бше свалена без предупреждение и обяснения, припомня днес бТВ.
„Отключващият фактор, за появата на тези заплахи, беше мое критично изказване към тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. А след всичко, което се случи след това, ме кара да направя генералното заключение, че прокуратурата в България има надмощие над съда, защото прокуратурата може да обвини в най-абсурдното нещо всеки един съдия“, каза още тя.
Владислава Цариградска посочи, че мащабите на проблема са много по-големи – прокуратурата може да шантажира и да поставя в зависимости всеки съдия в България.
„Има около 800 прокурорски проверки спрямо съдии в периода от 1998 г. досега. Това са само предварителни проверки, а не разследвания. Но това е повод да се събере чувствителна информация за всеки – от професионалния и личния му живот. Има и подслушвания с помощта на СРС-та“, коментира още тя.
Както е известно, съдийката прави изявления, че нейни колеги са подслушвани дори с монтирана техника в кабинетите им и така съдебни решения били известни, преди да бъдат обявени. Прокуратурата отрича такова нещо.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни